bebek gıda

bebeklerde ek gıdaya geçiş katı gıdaya geçerken dikkat edilecekler


Bir bebek 4-6. ayda doğum ağırlığının 2 katına , 1 . senenin sonunda ise 3 katına ulaşır. Bebeğin ilk yıl boyunda % 50 artış meydana gelir, 4. senenin sonunda boyu doğum uzunluğunun 2 katına çıkar.

Ek gıdaya geçişte ilk bir sene anne sütü eğer yoksa devam sütünü kesmemek çok önemli. Bebeklerin sindirim sistemi ilk aylarda tükettikleri ek gıdayı tam olarak sindiremiyor. Besinlerin içindeki besleyici ögelerden çocuklar süreç içinde sindirim sistemi alıştıkça faydalanabiliyor.

Çocuğunuzun veya bebeğinizin dengeli ve yeterli beslenip beslenmediğini takip etmenin en iyi yolu persentil çizelgelerinden yararlanarak, yaşına veya ayına uygun olması gereken kafa çevresi, boy uzunluğu ve kilo takibinin yapılması.

İlk 6 ay yalnızca anne sütü , 6. aydan sonra desteklenerek 1 sene boyunca anne sütü + ek gıda alması önerilir. Ek gıdaya erken geçildiği durumlarda bebeğin anne sütünü bırakması ve annenin sütünün azalması ile karşılaşılabilir.

Ek besinlere geçiş döneminde yenidoğan için en besleyici ve sağlıklı gıda anne sütüdür. Ancak 6. aydan sonra sadece anne sütü bebeğin enerji ve besin ihtiyacını karşılamaya yetmez. Bu durumda devreye anne sütüne ilave olarak ek besinler girer. Bir bebeğin demir depoları gebeliğin son üçüncü ayında dolar. Ancak anne sütüyle beslenen bir bebekte demir depoları ilk 5-6 ayda tükenmeye başlar ve bebeğe anne sütü dışında bir demir kaynağı gerekir.