15 ay, 15 aylık bebek, 7 ay, 7 aylık bebek


Bebeğiniz henüz beceremeyeceği dönemlerden başlayarak, kendi başına yemek yemeye büyük istek ve çaba gösterecektir. Ne denli ortalık batırıcı bir deneyim olsa da yüzü, giysileri, saçları (sizinkiler de) ve yerler kirlense, yemek süreleri ne denli uzasa da bebeğinizi bu alanda desteklemeye elden geldiğince çaba gösterin, çünkü bunlar bebeğinizin bağımsızlığa doğru ilk gerçek adımlarıdır.

Yemek zamanlarında rahat olmaya çalışın ve yavrunuz bu süreleri ilginç buluyor, yiyeceklerle oynuyorsa ona engel olmayın. Bunun anlamı, ileri yaşlarda yiyecekler ve yemekle ilgili daha az sorununuz olacak demektir.

YEDİNCİ AYDA
Bebeğiniz kendi kendine beslenmek için çaba gösterir. Yiyeceğini ağzına götürmede başarılı olduğu ise pek söylenemez! Bu aylarda onu kendiniz besleyin, ama yemekte oyun oynuyorsa engellemeyin. Yemeği yüzüne gözüne bulaştırması size hoş gelmeyebilir, oysa bu kendi başına beslenmeyi öğrenmesi için ilk adımdır. Yemekten sonra temiz bir bezle ellerini, ağzını, yüzünü silebilirsiniz. Bebeğe bol bol çubuk gibi kesilmiş yiyecekler verin; tutması kolay olduğu için kendine güvenini ve becerisini arttırır.

1.Yemeğin başlangıcında acıkmış olacaktır.Yemek kabını ondan uzak tutarak kaşıkla besleyin.

2.Açlığını bastırdıktan sonra onun da katılımına izin verin, ancak beslemeyi yine kendiniz sürdürün.

3.Bebeğiniz tabağa elini daldırıp ağzına götürmeyi öyle çok sevebilir ki sizin onu kaşıkla beslemeniz ilginçliğini yitirir. Eğer hala açsa, açlığını bastıracak besini alamadığı için huysuzlanıp ağlamaya başlayabilir. O nedenle, kaşıkla beslemeyi sürdürün. Ağlamıyorsa, bırakın kendi kendine yeme becerisini geliştirmeye çalışsın. “Ben kendim yapabilirim” duygusu bebeğiniz için çok önemlidir. Karnı doyunca bunu belli edecektir.