süt sağmak

1 aylık, 1 aylık bebek, 1 aylık bebeklerde anne sütünün sağılması


Temel hazırlıklar. Ne tür yöntem seçmişolursanız olun ilk günlerde süt çıkarmayı ve biriktirmeyizor bulabilirsiniz. Bu işe başlamadanönce şu hazırlıklan yapın:

• Göğüslerinizin en çok süt dolu olduğu zamanıseçin (çoğu kadın için bu sabahtır). Herüç-dört saatte bir süt toplamak için plan yapın.Her seans 20-40 dakika arasındadır ve bazendaha uzun sürebilir.

• Tüm ekipmanınıZin temiz olmasına ve üreticifirmanın önerdiği şekilde sterilize edildiğinedikkat edin. Her kullanımdan önce pompanızıyıkamanız temizlerneyi kolaylaştıracaktır.Pompayı evinizden uzakta kullanacaksanız yanınızaşişe yıkama fırçası, deterjan ve kağıt havlularalın.

• Acemiyken sakin, rahat ve sıcak bir yer seçerek (telefonlarla veya zille rahatsız edilmeyeceğiniz)pompanızı kullanın. çalışırken özelbüronuz, kullanılmayan toplantı odası veya kadınsoyunma odası pompalama için uygun yerlerdir.Evdeyken siz pompayla süt sağarken bebeklebaşkasının meşgul olması idealdir.

• Ellerinizi sabun ve suyla yıkayın; memenizisadece suyla yıkayın, meme uçlarımza sabun,merhem, krem veya başka bir şey sürmeyin.

• Bir bardak su, meyve suyu, kafeinsiz çayveya kahve ya da çorba için. Sıcak sıvılar soğuksıvılara kıyasla daha çok süt gelmesini sağlar.Alkollü içecekler daha çok süt gelmesini sağlamazfakat günde iki kereden fazla olmayacakşekilde bir bardak bira, şarap veya kokteyl içmekgevşemenize yardımcı olur.

• Ayaklarınızı uzatarak rahatlamaya çalışın.

• Pompalamaya başlamadan önce birkaç dakikagevşeyin. Merlitasyon veya başka gevşemetekniklerinden faydalanın, müzik dinleyin, televizyonseyredin ya da kendinize özgü rahatlamatekniğine başvurun.

Bebeğiniz veya emzirmeyle ilgili düşünceleredalın veya bebeğin fotoğrafiarına bakaraksüt gelmesini uyarın. Tam pompalama işine başlamadan önce odada bebeğin olması uyarıcıolur ancak ideal olan siz meşgulken bebekle başkalarınınilgilenmesidir. Elektrikli pompa kullanıyorsanızelleriniz serbest kalır ve bebeği tutabilirsinizancak bazı bebekler için memenin bukadar yakınında olup emmernek hayal kırıklığınauğratıcı olabilir. Memeden süt gelmesiniuyaran diğer yollar sıcak bir duş almak, beş-ondakika süreyle göğüsleri sıcak suda bekletmekveya öne eğilip göğüsleri sallamaktır.