Bebek beslenmesi bebeklerde beslenme çocuk beslenmesi çocuklarda beslenme bebeğe verilecek besinler bebeğe verilmemesi gerekenler besinler bebeklerde ek gıda dönemi bebeklerde ek besinler


Hepimiz böyle bir anneyle karşılaşmışızdır.Çocuğu bir partide dondurma, pasta, şekerleme yediğinde söylenen, bir lokantada sağlıklı bir yemek yerine kızarmış patates isterse homurdanan,yemekte kola yerine su içmesi konusunda ısrar eden bir anne. Çocuğu arkadaşının evinde ikram edilen esmer ekmekle hazırlanmış sandviçe itiraz ettiğinde sızlanır ve öğretmen beslenme saatinde süt içmediğini söyleyince çok sinirlenir. Çocuğun daha sağlıklı beslenmesini istediğini anlatır durur, fakat içinden çoktan bu savaşı kaybettiğini düşünür.

Tüm çocuklar abur cubur yiyecekleri tercihi etme eğiliminde midir? İyi niyetli fakat yanlış yönlendirilen anneler şaşırabilir, ancak cevap hayırdır. Çocuk damağı boş bir liste ile dünyaya gelir; öğrenilen tatlar,verilen gıdalara bağlıdır. Beslenmenin ilk aylarında bile sonuç olarak Çeçen çocuğun susam soslu erişte, Hintli çocuğun raita veya İngiliz çocuğun böbrek tartı yemesinin nedeni genetik değil, sofrada karşılaştığı yiyecekler yüzündendir. Ve çocuğumuzun nasıl besleneceği -normal ekmek veya kepekli ekmekle hazırlanmış sandviçi mi, havuç salatasının olduğu güzel bir yemeği mi, bir kutu çikolatalı bisküviyi mi, kuru kayısıyı mı yoksa şekerlisini mi tercih eder- esas olarak şu anda önüne koyacağınız yiyeceklerle bağlantılıdır.

Eğer ilerde çocuğunuzun yeme alışkanlıklarından şikayet etmek istemiyorsanız başlangıçtan itibaren bebeğinize doğru besinler vermeye başlayın. Beyaz unla hazırlanmış yiyecekleri göz önünden kaldırın. Normal ekmeği, francalayı,pizzayı, bisküviyi, pastayı, krakeri rengi nedeniyle kötüleyip bunu küçük çocuklara öğretmek gerçekten kolaydır. Süper marketlerden tam -tahıl ürünlerini alın, evde tam-tahıl ürünlerini kullanın ve restoranlarda da mümkün oldukça kepek,çavdar gibi rafine edilmiş unla hazırlanan ekmek isteyin.