vejetaryen bebek

6 aylık, 6 aylık bebek, 6 aylık bebeklerde vejetaryen diyeti, vejetaryen bebek, 6 aylık bebeklerde vejetaryenlik


“Biz katı vejetaryeniz ve kızımızı da aynışekilde yetiştirmeyi planlıyoruz. Vejetaryenlikona yeterli beslenme sağlayabilir mi?.”Çocuklarını vejetaryen olarak hafif kiloeksikliği dışında çok az ya da hiç etkilemeyecekşekilde yetiştiren milyonlarca vejetaryenvardır. Fakat tüm hayvansal ürünleri kısıtlamanınhem çocuklar hem de yetişkinler içinriskleri vardır. Buna rağmen yine de şunlarıuygulayarak daha iyi sonuçlara ulaşabilirsiniz.

  • Bebeğinize anne sütü verin. Soya sütündenyapılan formül sütler anne sütü için kusurluyedek besinler olduğu için süt verebilenvejetaryen anne de emzirmeli ve bebeğinin ilkaltı ay ya da yaklaşık bir sene gerekli tüm besinlerialmasını sağlamalıdır. Bu arada kendiside yüksek kalitede süt üretmek için ihtiyacıolan tüm gıdaları almalıdır (folik asit ve B,vitamini takviyesi de dahil). Eğer ernzirmiyorsakullandığı soya sütünün bebeğinin doktorutarafından tavsiye edildiğinden emin olmalıdır.
  • Anne sütü verdiğiniz bebeğinize demir,D vitamini (güneş ışığından başka tek ana kaynağırutin olarak D vitamini ilave edilen süttür.)içeren vitamin-mineral takviyesi, folikasit ve B, vitamini (sadece hayvansal ürünlerdebulunur) verin.Bebeğiniz anne sütünden ya da formülsütlerden kesildiğinde de takviyeler verebilirsınız.
  • Bebek tahılları kullanma zamanı geçtiktensonra hububat verebilirsiniz. Bu tahıllarona genelde hayvansal ürünlerin ve rafine edilmişbenzerlerinin sağladığından daha fazla vitamin,mineral ve protein sağlarlar.
  • Bebeğiniz katı gıdalara geçtiğinde ekprotein sağlamak için soyadan oluşan gıdalarkullanabilirsiniz. Birinci yılın sonuna doğrutamamen yumuşak olarak pişirilmiş esmer pirinç,ezilmiş nohut ve diğer sebzeler (bezelyeve fasulye) ve yüksek proteinli ya da kepeklitahıl lı makamalar diyederine protein kaynağıolarak eklenebilir. Bebeğinizi sütten kesince sağlıklı, güçlükemikler ve dişler için yeterli kalsiyum aldığındanemin olun. İyi vejetaryen kaynaklarıarasında kalsiyumlu hazırlanmış muhallebiyebenzer mamalar, (ama çoğu pirinç sübyesi vedonmuş tatlılarının çok az ya da hiç kalsiyumiçermediğinin farkında olun) brokoli ve diğeryeşil yapraklılar ve son olarak da dövülmüşbadem ve şamfıstığı yer almaktadır (iyi dövünki bebeğinizin boğazına kaçmasın) Buyemekler bebeğinizin standart olarak en sevdikleriolmadığı için eğer kızımza süt vermekistemiyorsanız o zaman diyetine kalsiyumeklemeniz gerekecektir. Doktoruyla görüşün.Süt ürünleri kullanan vejetaryenler bebekleri ve çocukları için iyi bir beslenme temin etmektesüt kullanmayanlara göre daha az zorlukçekerler. Süt ürünleri yeterli miktardakiA, B, ve D vitamini yanında büyüme ve iyisağlık için gereken protein ve kalsiyumu dasağlarlar. Eğer yumurta sarıları da diyetin birparçasıysa, ek bir demir kaynağı sağlarlar, amayine de çoğu çocuk için demir takviyesi yinede iyi bir fikir olabilir (ve tabii ki çocuğunuzbüyüdükçe yumurtalar her gün verilen bir yemekolmamalıdır.) Yine doktorunuza danışın.