gıda alerjisi

6 ay 4 haftalık bebek gelişimi, 6 aylık bebek gelişimi, 6 ay 4 haftalık, 6 aylık bebek, 6 ay 4 hafta, 6 ay 4 haftalık bebek, 6 ay 4 haftalık bebeklerde gıda alerjisi, bebeklerde ek gıdaya geçiş


Günümüzdeki bilgilere göre alerji riski olan bebeklerde bile ek besinlere 6. Aydan sonra geçilebilir. Alerjiyi gözlemleyebilmek için ek besinlerin yavaş olarak tanıştırılması gerekir. Örneğin ailede kuvvetli bir şekilde ceviz alerjisi varsa cevizi 9. Aydan sonra ve az miktarlarda başlamak gerekir. Cevizin başlandığı günlerde yeni bir besin başlanmamalı ki gözleminiz değerli olsun.

Bebeğinizin Gıda Alerjisi Nasıl Oluşur?

Vücuda alınan bir besinin bazı parçaları ‘yabancı’ olarak algılanarak bağışıklık sistemi uyarılır. Bu besine karşı IgE denilen antikorlar üretilir. Besin alerjilerinin bazıları IgE’ye bağlı, bazıları da değildir. Besine spesifik IgE testleri yapılabilmektedir. IgE’ye bağlı besin alerjilerinin kaybolması daha uzun zaman alır.

Ailede kuvvetli alerji öyküsünün olması bebek için de bir risk oluşturur. Ebeveylerden birinde alerji olması % 50, her ikisinde de olması % 75 riski artırır. Eğer saman nezlesi, evcil hayvan alerjisi, astım veya besin alerjiniz varsa çocuk doktorunuzla mutlaka bu durumu paylaşın.

Besin alerjisi geçici mi, kalıcı mı?

Besin alerjilerinin şiddeti ve seyri değişkendir. Besin alerjilerinin başlama zamanı da farklılıklar gösterir. Bir ay önce alerjiye neden olmayan bir besin sonraki alımda alerjiye neden olabilir. Bu nedenle gözlem çok önemlidir.

Gıdaların tipine göre kalıcılık da değişir. Örneğin inek sütü alerijisi 3 yaşından sonra neredeyse her vakada geçer. Kuru yemişlerden ‘amerikan fıstığı alerjisi ömür boyu surer’ diye düşünülürken son yılların takip çalışmalarında % 20 oranında 6-8 yaşlarında geçtiği görülmüştür.