Katı gıdaya geçiş bebek beslenmesi bebeklerde beslenme katı gıda dönemi bebeklerde katı gıda dönemi 5 aylık 5 aylık bebek 5 aylık bebeklerde beslenme


Bu sizin heyecanla beklediğiniz andır. Baba unutulmaz anı video ya kaydetmek üzere bir kenarda dururken, bebeğiniz parti kıyafetleri giydirilmiş ve çamaşırhaneden daha yeni gelmiş mama önlüğü takılı olarak o koca yeni yüksek iskemiesine kurulmuştur. Kamera çalışırken, ilk katı gıda lokması büyük teyzesinin hediye ettiği işlemeli gümüş kaşıkla kaseden bebeğin ağzına götürülür. Daha sonra, bebek ağzını açar ve gıda, deneyimsiz tat tomurcukları üzerindeki o ilk tuhaf etkiyi oluşturur oluşturmaz yüzünü buruşturarak sunulan o garip şeyleri çenesine, önlüğüne ve sandalye tepsisine kusar.

Aynı yemek masasını paylaştığınız sürece devam edecek olan mücadele, bebeğinize yemek yedinne mücadelesi en azından onun yemesini istediğiniz şeyleri artık başlamıştır. Ama bu, iyi beslenmenin daha ötesinde, öğün ve ara öğünlerden oluşan sağlıklı alışkanlıkların aşılanması sorunudur. Bebeğinizin ağzına giren lokmanın sıhhatli olması kadar yemek yenen ortamın hoş ve gerilimsiz olması da önemlidir. Katı gıdalara başlandığı ilk aylarda, emzirmeye ya da biberonla beslemeye devam ettikçe, tüketilen gıdanın miktan çok önemli değildir. Yemek yemek, bu ilk aşamalarda, yaşamsal bir işlevi olmaktan çok bir deneyim meselesidir yeme teknikleriyle, farklı kokular ve çeşitli gıda maddeleri ile ve yemek yemenin sosyal yönüyle.