Bebek beslenmesi bebeklerde beslenme ek gıda katı gıda bebeklerde besin alerjisi 5 aylık 5 aylık bebek 5 aylık bebeğin repertuarının genişletilmesi


Bebeğiniz kendisine ilk sunulan kahvaltı gevreğini iştahla silip süpürse bile, öğleyin ona yoğurt ve çalı fasulyesi ve akşam yemeğinde de köfteyle beraber tatlı patates vermeyi planlamayın. Daha ilkinden başlayarak, bebeğinize vereceğiniz her yeni gıdayı tek başına (ya da daha önce sorun yaratmamış olan diğer gıdalarla beraber) sunarsanız, onun bu gıdaya karşı bir alerjisi olup olmadığını anlayabilirsiniz. Örneğin, eğer gevrekle başlarsanız, bunu sonraki 3-4 gün boyunca tek başına verin. Bebeğiniz gevreğe olumsuz reaksiyon göstermiyorsa (aşın şişkinlik ya da gaz, ishal, ya da kakada sümük, kusma, yüzde kızarıklık, soluk algınlığı ile ilişkili görünmeyen burun akıntısı, ve/veya göz sulanması, veya göğüste hırıltı, geceleri uyuyarnama veya gündüzleri huysuzluk etme gibi), bünyesinin bu gıdaya karşı bir alerjisi olmadığını kabul edebilirsiniz.

Eğer reaksiyon olduğunu düşündüğünüz bir gelişme olursa, bir hafta bekleyin ve o gıdayı tekrar deneyin. Aynı reaksiyonun iki veya üç kez tekrarlanması bebeğinizin bu gıdaya karşı duyarlı olduğunun iyi bir göstergesidir. Tekrar vermeden birkaç ay bekleyin, ve bu arada aynı işlemi başka bir gıda ile yapın. Eğer bebeğiniz çeşitli gıdalara karşı reaksiyon veriyorsa veya ailenizde alerji öyküsü varsa bir haftadan daha sık aralarla yeni gıda denemeleri yapmayın. Eğer denediğiniz her gıdada sorun çıkıyorsa katılara birkaç ay sonra yeniden başlama konusunda doktorunuza danışın.