Bebek beslenmesi bebeklerde ek gıda bebeklerde ek gıda dönemi bebeğe ne zaman ek gıda verilir ek gıdaya ne zaman geçmeli bebeklerde katı gıda bebeğe ne zaman katı gıda vermeli 4 aylık


Günümüzde, bebeğini katı gıdalarla beslemeye hazırlanan bir annenin etraftan aldığı mesajlar çok çeşitli ve kafa kanştırıcıdır.

Annesi “Ben sana daha iki haftalıkken başlamıştım. Sen neyi bekliyorsun?” diye soracak ve iddiasını kanıtlamak için de ortada olan bir gerçeğe dikkat çekecektir: “Sen sağlıklısın, öyle değil mi?” Çocuk hastalıkları uzmanı ise bebek 5- 6 aylık olana kadar beklemesini söyleyecektir. Fikrini desteklemek için, bu konuda çok az araştırma yapıldığına işaret edecektir. İyi niyetli bir arkadaşınız ise katı gıdalara erken başlamanın bebeğin gece rahat uyumasına yardım edeceği fikrinde ısrar edecektir. Kanıtı açıktır: İlk kaşık dolusu gevreğini aldığından beri rahatça uyuyan bir bebek.

Kimi dinlersiniz? En iyisini anneniz mi bilmektedir? Ya da doktor mu? Veya arkadaşlannız mı? Aslında bebeğiniz bilmektedir -katı gıdalara ne zaman başlanacağını ondan daha iyi kimse bilemez. Ve son zamanlarda yapılan araştırmalara göre bir bebeğe daha zengin bir diyet başlanmasındaki başlıca yol gösterici faktör, keyfi yaş parametrelerinden çok onun bireysel gelişimi dir. Katı gıdalara çok erkenden başlamanın ( eskiden annenizin zamanında ya da bugün Avrupa’da moda olduğu gibi) birçok durumda fiziksel bir zaran olmadığına inanılmaktadır.