biberon kullanımı

2 aylık, 2 aylık bebek, 2 aylık bebeklere nasıl biberon verilir, bebeklerde biberon kullanımı, 2 aylık bebeklerde biberon kullanımı, 2 aylık bebeklerde biberonla beslenme, bebeklerde biberonla beslenme


Ne zaman başlamalı? Bazı bebekler memedenbiberona geçmekte zorlanıdar fakat çoğuarın e beşinci veya altıncı haftaya kadar biberonsuzidare edebilir. Bundan önceki besin desteğibaşanlı bir emzirme olayını engeller ve bebeklerdememe ve yapay meme arasında karmaşayaşanır.Destek olarak ne kullamlmalı? İnek sütüküçük bebek için uygun olmadığından besindesteği konusunda iki seçenek vardır:

Anne sütü: Meme pompası siparişini hallettiktensonra arınenin tek yapacağı süt toplamakolacaktır (ilk başta 45 dakika sürer; dahasonraları 15 ila 30 dakikaya iner, bazı kadınlar130deneyim kazandıklarında toplam 1 O dakikada ikimemelerini birden sağabilirler). Anne sütü optimumbesienmeyi ve hastalıklara karşı direncisağlar; az miktarda mama kullanılması bu sürecietkilemez ama fazlası etkiler.

Mama: Kullanıma hazır marnal ar en pahalıolanlardır ancak hemen hazırlanırlar; karıştınlmasıgereken formüller daha ekonomiktir ancakhazırlaması uzun sürer. Mama anne sütündendaha az besleyicidir ama genelde yeterlidir’.Meme sütü veya mamayla besin desteği vermeyidüşündüğünüzde bebeğinizden üç-dört saatayrı kalacaksanız süt biriktirmeniz gerektiğiniyoksa süt kanallarının tıkanıp süt rezervinizi azaltabileceğiniaklınızdan çıkarmamalısınız. Topladığınızsütü atabilirsiniz veya sonra kullanabilirsiniz.Ne kadar destek vermeliyim? Meme emzirmeningüzel tarafı bebeğinizin ne kadar almasıgerektiği konusunda endişeye yer bırakmamasıdır.Biberona başladığınızda sayılar oyununayenilmemeye dikkat edin. Direnin. Bebeğebakan kişiye bebek ne kadar isterse o kadar sütvermesini ve istemediğinde vermemesini söyleyin.4.5 kiloluk bir bebek bir öğünde 180 cc kadarfazla ya da 60 cc kadar az mama alabilir.Ayrıca bakıcınıza, eve döndükten sonra bebeği1-2 defa emzirme şansı bulabileceğinizi, dolayısıylabebeğinizi aşın beslernemesini hatırlatın.Aksi takdirde hem bebeğiniz şişmanlayabilirhem de fırsat olduğunda emzirilmesi zorlaşabilir.Bebeğin üstesinden gelme. Biberonu vermedenönce bebeğinizin tam acıktığından (dikkatedin çok da aç olmasın) ve keyfinin yerindeolduğundan emin olun. Emzikler sıcak suyunaltında ılıştınldığında ve siz odada olmadığınızdailk biberonlar daha kolay benimsenir. Annedışındaki besleyiciler bebeği beslerken, tıpkı sizinemzirirken yaptığınız gibi, ona sanimalı ve onunlakonuşmalı dır. Biberonla siz besleyeceksenizgöğüslerinizin kamuflajını ( dekolte bir bluzgiymeyin veya sutyensiz olmayın) ihmal etmeyinve müzik veya oyuncak gibi bir şeyle bebeğinizioyalayın. Ancak çok fazla oyalamak dabesienmeyi unutturur. Bebeğiniz biberonun emziğinidiliyle itiyorsa bir sonraki sefere emziğideğiştirebilirsiniz. Bebeğiniz emzik kullanıyorsabiberonda kullanacağınız memenin de onabenzemesi yararlı olabilir.Belli bir düzeni yerleştirmek. Yaşam düzeninizgünde iki kere beslenme saatini kaçırmamzaneden olacaksa, işe veya okula başlamadanen az iki hafta öncesinde her gün bir emzirmesaatinde biberon verin. İkinci biberona geçmedenönce tüm bir hafta boyunca bebeğinizinalışmasını sağlayın. Bu, hem bebeğin anne sütüyerine mamaya geçmesine hem de sizin vücudunuzundaha az süt üretmesine yardımcı olur.Süt üretimi ve emzirme döngüsü yavaş yavaşkesilir ve rahatlıkla işinize dönebilirsiniz.Biberonu aralıklarla kullanmak. Biberonuyalnızca ara sıra kullanacaksanız dışan çık madan önce bebeğinize iki göğsünüzü de emzirmenizsızıntıyı ve dolgunluğu engeller. (Fakatyine de önlem olarak göğüs pedinizi kullanın.)Bebeğinizin sizin eve dönüş saatinizdenhemen önce beslenmediğinden emin olun (enaz 2 saat). Böylece memeleriniz sütle aşın dolduysaeve döner dönmez emzirme fırsatınız olacaktır.