Bebeklerde biberona bağımlılık bebeklerde biberon nasıl kesilir biberon kesme biberon kullanımını bırakma biberon kullanımını kesme 12 aylık bebeklerde beslenme 12 aylık bebeklerde 12 aylık bebeklerde biberon


Bir yıl sonunda oğlumu biberondan kesmeyi umuyordum. Ancak biberona öylesine bağlı ki onu bir dakika bile ayırmak mümkün olmuyor.

Küçük bir ayı ve tatlı bir battaniye gibi biberonda bir bebek için duygusal rahatlık ve haz anlamına gelir. Fakat küçük bir ayı veya battaniyenin aksine doğru kullanıldığında veya bir yaşından çok sonra kullanılmaya devam edildiğinde çok zararlı olabilir.

Biberondan içmenin bebek için en zararlı sonucu dişler üzerinedir. Bir kısmı zaten aşınmıştır ve gelecek olanlar da aşınacaktır. Ağzında biberonla uykuya dalan bebekler de diş kaybı, sağlıksız bir ağız ve kötü beslenme alışkanlıkları görülür.

Diğer bir tehdit kulaklar üzerinedir. Bir yaşından sonra biberon kullanmaya devam eden çocuklarda kulak enfeksiyonlarının görülme şansı fazladır. Ayrıca biberon, bebeğin dengeli beslenmesini de engeller. Tüm gün boyunca biberondan süt ve meyve suyu emmek onu mutlu eder ve açlığını giderir. Fakat diğer gerekli besinleri almasına engel olur.

Eğer tüm bunlar şimdi bardağa geçmenin gerekliliğini düşündürmeye yetmiyorsa bir de onun sürekli biberonlayken gelişiminden kaybedeceklerini düşünün. Sürekli elinde biberon olan bir çocuğun,oyun oynamak, çevresini keşfetmek ve öğrenmek için sadece bir eli boş kalır. Ayrıca sürekli ağzı dolu bir çocuk konuşmaya da pek vakit bulamayacaktır. Bu nedenlerle birçok pediatr ilk yaş günü veya biraz sonrasında biberonun terk edilmesini tavsiye etmektedir.