Bebek beslenmesi bebeklerde beslenme bebeklerde yeterli beslenme 12 aylık bebeklerde beslenme 12 aylık bebeklerde 12 aylık bebeklerde uygun besin 12 aylık 12 aylık bebek


Oğlum et ve sebze yemediği için yeterince protein ve vitamin alamadığından korkuyorum.

Bir yaşında bir çocuğun ara sıra ve telaşla yediği yemeğin onun ihtiyacını karşılayamayacak gibi görünmesi mümkündür, fakat ihtiyaçları o kadar ufaktır ki, karşılanır. İhtiyaçlar sadece belirli kaplarda gelmez (et ve balıktan protein,ıspanaktan A vitamin vb.), beklenmedik lezzetli yollarla da gelebilir.

Protein. Bebeğiniz hiç et, balık ve tavuk tatmadan da yeterli proteini alabilir. Süzme peynir,sert peynir, yoğurt, yumurta, tam tahıl ekmeği,kuru fasulye ve bezelye bunu sağlayabilir.Bir yaşında çocuğun ihtiyaçları, 2+2/3 bardak süt ve 2 dilim ekmek, 2 bardak süt ve 30 gr.İsviçre peyniri, 1 bardak yoğurt, 1/4 bardak süzme peyniri ile karşılanabilir. Eğer bebeğiniz proteinli besinleri sevmiyorsa,ona örneğin yağsız süt tozu ve yumurta kullanarak pankek hazırlayın.

Sebze vitaminleri. Vitaminlerin tümünü farklı sebzeler hazırlayarak verebilirsiniz (su kabağı kurabiyesi, havuç keki, domates suyu, vb.).Daha az sevilen yeşil sebzelerdeki vitaminlerin tümünü, sarı şeftali, mango ve tatlı patateslerden sağlayabilirsiniz. Daha fazla kaynak için yeşil sebze, sarı sebze ve sarı meyve listelerine bakınız.

Ve onu beslerken, şu noktaları unutmayın:Bebeğin iştahının yol göstermesine izin verin. Açken bol yemesine ve tokken az yemesine izin verin. Sakın zorlamayın. Fakat aralarda yemesine engel olarak asıl öğünlerde acıkmasını sağlayın.Abur cuburu engelleyin. Çok ufak bir gereksiz besin (şekerleme, kızarmış patates) onun doyup hiçbir faydalı besin alamadan yemek odasını terk etmesine yol açabilir.Pes etmeyin. Bugün etini, balığını veya ıspanağını yememesi yarın da yemeyeceği anlamına gelmez. Zorlamadan bunları ona uygun hale getirmeye çalışın. Bir gün tabağı silip süpürerek sizi şaşırtabilir.Bir gün boyunca sadece meyve suyu, muz,süt, pankek ve vitamin hapları ile idare etse bile,günlük ihtiyacını aldığını bilin ve rahat olun.