Bebeklerde yemek alışkanlıkları bebeğe sofra kurallarını öğretmek bebeklerde beslenme alışkanlıkları 10 aylık bebeklerde beslenme 10 aylık bebeklerde 10 aylık bebeklerde kötü yemek yeme 10 aylık 10 aylık bebek


Çocuğum hiçbir şeyi elinde sıkıp, sıvıştırıp, saçına başına sürmeden yemiyor. Ona bazı sofra kurallarını öğretmeye çalışmalı mıyız?

10 aylık bir bebekle birlikte yemek yemek,hemen hemen herkesin iştahını kaçırabilecek bir olaydır. Bu yaşta yemek yemek kadar oyun oynamak da vardır. Dolayısıyla bebeğin midesine giden yemekten fazlası üstünde, başında kalır. Bu nedenledir ki yemek saatleri artık sadece besin almak için değil aynı zamanda bebeğiniz için keşfetmek ve yeni şeyleri bulmak için zaman demektir.

Banyo ve kum havuzunda olduğu gibi bebeğin dokunma hissi, sıcaklık hissi,sebep sonuç ilişkisini geliştirmesini sağlar. Patatesleri masada ezmek, yoğurdu avuçlamak,muzu üzerine sürmek, krakerleri elinde sıkarak kırmak, sizin için ne kadar iğrenç olursa olsun bebek için yeni deneyimler demektir. Bebeğiniz yemeklerin cazip fiziksel özelliklerini tamamen öğrenene kadar kağıt havlu kullanmaya hazırlıklı olun. Ancak o zaman yeni bir adım atmaya hazır olacaktır. Fakat bu sadece durup güleceğiniz ve evinizi, sinirlerinizi korumak için, onu ilerki söz dinleyeceği günlere hazırlamak için hiçbir şey yapmayacağınız anlamına gelmez.

İleride uyabileceği sofra kurallarına onu hazırlayabilirsiniz:

Örtü kullanmak. Biraz korunma, kağıt havlu masrafını azaltacaktır. Mümkün olan tüm korunma yöntemlerini kullanın. Örneğin yemek yenen yerin altına gazete serin, sonra atarsınız. Bebeğinize önlük giydirin, yalnız bununla kendini rahat hissetmeli. Kollarını dirseklerine kadar sıyırın, böylece buradan yukarısı nispeten temiz ve kuru kalır (eğer odanın ısısı yeterli ise bebeğinizi üstü çıplakken de besleyebilirsiniz).