bebeklerde vitamin desteği

1 aylık bebek için d vitamini bebek d vitamini formu bebek d vitamini fiyatı bebek d vitamini kaç damla bebek d vitamini eksikliği bebek d vitamini ne zaman 1 aylık bebek hangi vitaminleri almalı bebeklere hangi vitaminler verilir


Konuştuğumuz herkesin vitaminler konusundaki düşünceleri farklı. Oğlumuza vitamin verelim mi vermeyelim mi?

Sizin büyük-büyük anneniz genç bir anneyken herhalde vitamin desteğinden söz edildiğini duymamıştır, hatta vitamin sözcüğünü bile duymamış olabilir (vitamin ismi 1912’de kullanılmaya başlanmıştır); büyükannenize ise “içerdiği vitaminler nedeniyle” çocuklarına balık yağıvermesi önerilmiştir; sizin annenize her hangi bir ek besin vermesi söylenmemiş olabilir. Beslenme biliminin henüz emekleme döneminde olduğu düşünülürse yeni bilgiler edinildikçe önerilerin değişmesi kaçınılmazdır.

Bilimsel dünyada bu kadar çok değişiklik yaşanırken halkın bu konuda ne yapılması gerektiği konusunda kafasının karışması şaşırtıcı değildir. Güncel araştırmalar sağlıklı yeni doğanın çok sayıda vitamin içeren komplekslere ihtiyacı olmadığını gösteriyor. Anneleri yeterince beslenen bebekler emzirildiklerinde gereken bütün vitaminleri almış olurlar; biberonla beslenen bebeklerde güçlü mamalarla vitamin desteği alırlar. Beslenme bozukluğu (emilim sorunu) olan bebekler ve annesi vejetaryen olup hiçbir hayvansal gıda veya vitamin desteği almayan bebekler istisnadır. İkinci gruptakilere en azından annenin sütünde yer almayan B 12 vitamini ve mümkünse folik asit verilmelidir; elbette ki ideali demir katkılı vitamin-mineral desteği verilmesidir.