Bebeklerde süt alerjisi bebeklerde sütlü gıdalar bebeklerde besin alerjisi bebeğe sütlü gıda vermek bebeklerde inek sütü alerjisi bebeklerde süt alerjisi belirtileri 1 aylık bebeklerde süt alerjisi bebeklerde alerji


Bebeğim çok ağlıyor ve bir arkadaşım bebeğimin mamadaki süt tozuna alerjik olabileceğini söylüyor. Bunu nasıl anlarım?

Süt alerjisi bebeklerdeki en yaygın alerjidir ancak ailesinde alerji görülmeyen ve görülen tek belirtinin ağlama olduğu bebeklerde olası değildir.

Süte karşı ciddi alerjisi olan bebeklerde sık kusma görülür ve sulu, gevşek ve bazen de kanlı dışkı vardır. Daha az ciddi olan semptomlar ara sıra kusma ve gevşek mukuslu dışkılamadır. Bazı bebeklerde aksırma, burun akıntısı ve döküntü görülebilir. Süte karşı aşın duyarlılığı belirleyenbir test yoktur. Ailenizde alerji yoksa ve bebekteki tek belirti ağlamaysa sorun sıradan gaz sancısı olabilir.

Başka belirtiler de varsa hidrolize edilmiş(protein kısmen parçalanmış) mamaya geçmek önerilir. Şikayetler düzelirse durumun süt alerjisi olduğu düşünülür. Bebek soyalı mamaya geçtiğinde bazen durumda değişiklik olmaz. O zaman soyaya alerjisi olduğu, sütten başka bir sorunu olduğu veya sindirim sisteminin yeterince olgunlaşmadığı düşünülür. Soyadan hidrolize mamaya geçmek sorunu çözebilir.

Nadiren sorun enzim eksikliği olabilir; bebek laktik asidi parçalayan laktaz enzimini üretemez. Bu bebekte sürekli ishal vardır ve kilo alamaz. Laktoz içermeyen mamaya geçilmesi önerilir. Doğumsal laktaz eksikliği kalıcıdır ve bebek sütlü ürünlere aşırı duyarlıdır. Sorun süt alerjisi veya aşırı duyarlılık değilse inek sütüne geçmeyi deneyin; anne sütüne daha yakındır. Bebeğin inek sütüne alerjisi ilk senenin sonunda geçer.