0-12 ay, ay ay bebek gelişimi


Rahata Kavuşun 

Stres ve gerilim kasılmanıza neden olur. Bebeğiniz de sizdeki bu kasılmayı hisseder ve beslenmez. Bu durum sizi daha da gerer ve endişelendirir. Gördüğünüz gibi burada zincirleme bir zarar oluşur. Bu zararı ortadan kaldırmak için size vereceğimiz en iyi tavsiye kendinizi rahatlatmanız ve zorluklarla karşılaşsanız bile kendinizi sıkmamanızdır. Bebeği beslemek de sandığınız kadar zor bir iş değil. Bebeğin beslenmesi için özel tütsüye, muma ya da herhangi bir törene ihtiyacınız yok. Ancak sakin ve rahat olmaya ihtiyacınız var.

İlk aylar bebeğin beslenmesi için kendinize rahat edeceğiniz, kimsenin sizi görmeyeceği özel bir yer ayarlayın. Bebeğinizi beslerken kendinize rahat bir yer hazırlayın. Yanınızda da hep bir şişe su bulundurun. Çünkü bebeği emzirmek sizi susatabilir. Ayrıca yanınızda bebeğiniz için temiz bir tükürük bezi, yastık ve onun ihtiyacı olan bazı malzemeleri de bulundurabilirsiniz.

Sizin de rahat oturmanız önemli. Eğer gerekiyorsa sırtınızı ve boynunuzu dayayacağınız bir yastığı önceden ayarlayabilirsiniz. Ayaklarınızı yukarı kaldıracak bir tabure ve bebeği tutarken kolunuzu dayayacağınız bir kol altı yastığı da iyi olur. Tecrübelerime göre bebeğin beslenmesine başlamadan önce yakınınızda bir televizyon kumandası ya da bir kitap bulundurmak vaktin daha iyi geçmesini sağlar. Böylece son derece rahat ve gevşemiş bir ruh haliyle bebeğinizi beslemeye başlayabilirsiniz.

Kaşıklar Ve Damlalıklar 

Bebeğinizi yaşı ilerlediğinde küçük bir kaşık yardımıyla besleyebilirsiniz. Kucağınıza aldığınız bebeği başını ve gövdesini destekleyerek dik tutun. Küçük bir kaşık dolusu süt sunun, kaşığın ucunu bebeğin alt dudağına doğru yerleştirin. Bebeğin sütü kendi hızında almasına ve yutmasına izin verin. Eğer bu işe yaramazsa temiz bir plastik göz damlalığı kullanın. Ancak bu damlalığın daha önce hiç bir şey için kullanılmamış olması gerekir. Yani eczaneden yeni ve sadece beslenme için kullanılan bir damlalık almalısınız. Damlalığın içini ve dışını kaynak suyla iyice hijyen hale getirmelisiniz. Bu damlalığa bir kaç damla süt alarak sütü bebeği kucağınızda dik olarak tutarken ağzına damlatın. Beslenme şırıngası göz damlalığına çok çok benzer sadece daha fazla sıvıyı içinde tutar. Siz de bebeğinizi emzirirken takviye olarak besleme şırıngası kullanabilirsiniz. Bebek emzirme pozisyonunu aldığında beslenme şırıngasının başını bebeğin ağzına doğru yerleştirin ve damlalığını sıkarak bebek emerken onu ödüllendirin.