bebek giyimÇocuğunuza sağlıklı yeme alışkanlıkları öğretmeniz, ona tüm yaşamı boyunca yarar sağlayacaktır. Kilo almasını ve obesiteyi önlemenin yanı sıra, besleyici, denigeli bir diyet gelecekte bazı kanser türleri ve kalp hastalığı gibi kronik hastalıklara yakalanma riskini azaltmaya yardımcı olacaktır. Bu yaştaki çocuklar için yapı ve sınırlar yararlıdır. Gün içinde 3 küçük öğün ve 2 veya 3 sağlıklı ara öğün şeklinde düzenli bir beslenme programı belirleyin ve aralarda başka besin vermekten kaçının. Gün boyunca çocuğun serbest bir şekilde atıştırmasını önlemek, onun öğünler sırasında besleyici besinleri daah fazla yemesini sağlar. Ona taze sebze (havuç ve kerekez sapı gibi boğazına kaçabilecek besinler dışında) meyve, peynir ve kraker verin. Pasta türü besinleri, şekerleme ve içecekleri en az düzeyde tutun.

Çocuğunuzun ilk doğum gününden sonra, iştahında bir miktar azalma fark edebilirsiniz. Bu durum çocuğun büyümesindeki yavaşlamaya bağladır. Bu durumda kalori hitiyacı azalmıştır. Çocuğunuza çok çeşitli sağlıklı besinler verin ve yiyeceğini seçmesine sağlayın. Sizin veya ailenin diğer bireylerinin yediklerini de bulundurmalısınız. Bu yaştaki çocuklar yeni besineri denemekte dikkatli davranırlar. Yeni bir besini istemediğini gösterdiğinde, her yemekte bu besini sunmaya devan edin. Zorlamadığınız sürece kabul etmeye başlayacaktır.

Masadaki her yiyecekten yemesini beklemeyin. Yiyecek tercihine saygı gösterin. Genellikle unlu besinler (pilav, makarna) yemeye, sebze ve meyve yemekten daha fazla istek duyarlar. Bu nedenle, öğünün başında ve ara öğünlerde çocuğun en fazla aç olduğu dönemlerde meyve ve sebze sunmak iyi bir fikirdir. Çocukların enfazla sevdiği sebzeler arasında brokoli, çözünmüş bezelye, patates, mısır ve patates gelir. Az miktarda peynir bazı çocuklar için sebzeleri daha çekici hale getirir.