bebekle seyahat2İster hava, ister kara, ister trenle yolculuk yapın, bu yolculuğu kolaylaştırabilirsiniz.Uçakla. En büyük avantajı en hızlı taşıt olmasıdır.Rahat etmek için şunları yapın:

•Bagaj vs. gibi detaylar için havaalanına erkendengidin. Ama fazla bekleyecek kadar erkende gitmeyin.

• Çocukla seyahat edenler için uçağa erkenbinmek bir avantajdır, bir an evvel yerleşme vediğer yolcular hücum etmeden eşyaları dolaplarayerleştirme imkanı sağlar. Bununla beraber, dar yerde rahat durmayacağını düşündüğünüz bir bebeğiniz varsa, biniş esnasında da koridorlarda dolaşmak mümkün olmayacağı için beklemeyi ve en son binmeyi tercih edebilirsiniz. Eğer yanınızda bir diğer büyük varsa biri eşyalarla önceden binebilir, diğeriyse dışarıda bebekle binişin sonunu bekleyebilir.

•Kalkış ve inişe göre beslenmeyi ayarlayın.Çocuklar (özellikle de bebekler) kalkış ve inişsırasındaki kabin basınç değişikliklerine bağlıkulakta basınç ve bazen ağrı hissi duymaya büyüklerdendaha eğilimlidir. Bu sıralarda çocuklarayiyecek vermek ya da emzirmek sık yutkunmayaneden olacağından kulakta basınç artışınıengellemeye yardım eder.

• Eğer bebek çok fazla gürültü yaparsa veşikayete yol açacağını düşünürseniz, dostça davrananyolcuların yardımını kabul edin, size kötüve şikayetçi bakanları ise görmezden gelin.

• Hava yolculuğu susamaya yol açabileceğiiçin uçuş süresinde bebeğinize bol bol sıvı verin-eğer emziriyorsanız siz de ekstra sıvı içmelisiniz.Ancak kafein ve alkol içeren içeceklerdenuzak durmanızda fayda var.

• Eğer bebeğinizin mamasının ısıtılması gerekirseuçak personelinden biberonu veya sütüısıtmasını rica edin. Ancak sütü çocuğa vermedenevvel iyice çalkalayıp karıştırın ve ısısını ikidefa kontrol edin. Mikrodalga fırınlar homojenbir ısınma sağlamaz, çocuk haşlanabilir.