bebeklerde ağlamaSürekli ağlayan bebekler pek keyifli değildirler. Onların ağlaması daha rahatsız edicidir ve değişikliklere hemen uyum sağlayamazlar. Ebeveynleri ne kadar duyarlı olursa olsun, hiç durmadan huysuzlanırlar ve bu da annenin ve babanın gerilip huzursuz olmasına neden olur. Doğal ebeveynlik tarzı bu tür bebeklerde işe yaramıyor gi­bi gözükür ve böyle ailelere bebeği ağlamaya bırakmanın veya onu bir programa bağlamanın tek kurtuluş yolu gibi gelebilir. Ama aslın­da bu tür bebeklerin doğal ebeveynliğe daha fazla ihtiyaçları vardır. Aksi halde, tüm bu olumsuzluklar yüzünden ebeveynler çocukların­dan uzaklaşabilirler. Bu tür bir ailede doğal ebeveynlik yaklaşımının işe yaraması için bazı düzenlemeler yapılması gerekir. Bebeğinin ih­tiyaçları bitip tükenmediği için gergin ve yorgun olan bir anne bebe­ğiyle sürekli yakın olamaz. Şunlara dikkat edin:

Bebeğinizin ağlaması ardında tıbbi bir neden arayın. Bebeği­nizin doktoruna danışarak “canının yanmasına” neden olabilecek fi­ziksel nedenleri araştırın; kolik (veya huysuz) olmasının ardında tıb­bi bir neden olup olmadığını araştırın. Gastroözofageal reflüsü (GÖR), formül mamaya veya emziriyorsanız sizin yediklerinize karşı bir alerjisi olup olmadığını araştırın. Sürekli ağrı çeken bir bebek hu­zursuzdur. Bebeğinizin ağlamasını durdurabilmek için ardındaki se­bebi bulmanız gerekir.

Bebeğinizin ağlaması sizin suçunuz değildir. Bebeğinizin ağlamasının sizin suçunuz olduğunu düşünmeyin. Bebeğinizin ağlamasına duyarlı bir şekilde cevap verebilmek için elinizden geleni yaptığınız halde, bebeğinizi her zaman sakinleştiremiyorsunuz diye annelik (veya babalık) becerilerinizden şüphe etmeyin. Bebeğinizi susturmak zorunda değilsiniz. Sadece ağla­masının fiziksel bir nedeni olmadığından emin olmaya çalışın (bu arada bu çaba uzun sürebilir) ve onu sakinleştirebilmek için farklı yollar deneyin. Bazen yapabileceğiniz her şeyi yaptığınız halde bebeğinizin niçin ağladığını anlayamayabilirsiniz. Bazen bunu be­beğiniz de bilmez. Bebeğinizin niçin ağladığını anlayabilmek için elinizden gelen her şeyi yaptıysanız, onu sevgi dolu kollarınıza alın, meme verin veya başını omzunuza dayayın ki, tek başına ağ­lamasın. Gerisi bebeğinize kalmış.