kusmaBir bebeğiniz varsa, her an kötü bir sürprizle karşılaşabilirsiniz. Örneğin yediklerini her an çıkarabilir. Kusmanın hangi durumlarda normal, hangisinde endişe verici olduğunu Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doktor Evrim Kıray’dan öğrendik.
Annelerin en sık tanık olduğu durumlardan biridir bebeklerinin kusması. Bu beklenmedik durum, sıklıkla bebeğin beslendiği zamanların ardından gelir. Bebekler, emzirildikten ya da mamayla besledikten sonra yediklerini çıkarabilir. Anne için pek de hoş olmayan bu durum, endişe yaratabilir. “Bebeklerdeki kusma, normal midir ya da bir rahatsızlığa mı işarettir?” Anne adayı ilk defa bu duyguyu tadıyorsa ve deneyimsizse bu konudaki endişesi daha fazladır.

Aslında her bebekte görülen kusma, normal bir durum. Bu konudaki araştırmalara bakılırsa, bebeklerin yüzde 80’i ilk üç ayda en az bir defa kusuyor. Ancak kusma, bazı durumlarda hastalıkların bulgusu olarak değerlendirilebilir. Bunu belirleyen faktörse, kusmanın şiddeti, zamanı ve miktarı.
Normal kusma

Bazı bebekler az miktarda kusarken, bazen de birkaç defa ağız dolusu kusar. Bu kusmalar genellikle ilk aylarda, bebek beslendikten kısa bir süre sonra gerçekleşir. Çünkü yeni doğanlarda yemek borusuyla mide arasındaki sfinkter olgunlaşmamıştır ve atılamayan mukus bu yolla çıkabilir. Daha büyük bebeklerde ise, besleme sırasında havayla karışan süt ya da mama yemek borusundan yukarı doğru çıkabilir.