Bebeklerde Gaz Sancısı1. Bebeğinize düzenli bir beslenme rutini oluşturmak koliği önlemenin en kolay yoludur. Bunun için yapmanız gereken miniğinizi yeteri kadar doyduğundan emin olana kadar emzirmek ve bu sürede uyumasına engel olmaktır. Ufak ufak atıştırmalık şeklinde emişler kolik konusunda size sıkıntı yaratacaktır.

2. Siz yediğinizde bebeğinizde gaz yapabilecek yiyeceklere dikkat edin. Brokoli, karnıbahar, bürüksellahanası, lahana, çikolata, inek sütü, soğan, narenciye ürünleri ve domates gaz yapan besinlerdir ve bebeğinizde koliğe sebep olabilir. Bunlardan ne kadar tükettiğinize dikkat edin. Şüphelendiğiniz bir gıda varsa, bunu bir kaç gün tüketmeyin ve etkisi oluyor mu gözlemleyin. Bir besin grubunu -örn. süt ürünleri- uzun zaman kesmeden önce mutlaka bir diyetisyene danışın.

3. Eski bir yöntem olmakla beraber bebeğinizi yatıştıracak bir şey de onu çok sıkmadan kundaklamaktır. Kundak kendini daha güvenli hissetmesini sağlar ve rahatlamasına yardımcı olabilir.

4. Gaz çıkarma tekniğiniz üzerine biraz mesai harcayın. Gazı miniğinizin henüz midesindeyken, bağırsaklarına inmeden çıkarmaya çalışın.

5. Önce bebeğinizin, hareket ederek midesinden bağırsak yoluyla, havayı çıkarması için fırsat verin. Bebeğiniz hızlı emen bir bebekse, gazını daha sık çıkarmaya çalışmalısınız.

6. Bebeğinizi sırtı dik olacak şekilde omzunuza yerleştirin, yanağınızla başını destekleyin – başını geriye doğru atabilir- tam beline avucunuzu yuvarlayarak güçlü vuruşlar yapın.

7. Karınına yapacağınız nazik bir masaj miniğinizin gergin mide kaslarını gevşetecektir. Sıcak-ılık bir banyodan sonra yapacağınız masaj özellikle çok işinize yarayacaktır.