Bebekle aynı yatakta uyumak bebekle aynı yatağı paylaşmak bebekle aynı odada uyumak bebekle aynı yatakta yatmak


Bebeğinizle aynı yatağı paylaşıp paylaşmama kararını vermek zordur, ancak kendi deneyimimize dayanarak bunu kuvvetle tavsiye ediyoruz. Bunu yapmaya karar verirseniz, şu önerilerden yararlana bilirsiniz:

Bebeğinizin sırtüstü yattığından emin olun Birçok araştırmada yan yatma poziyonuna kıyasla sırtüstü yatmanın daha güvenli olduğu gösterilmiştir. Bebeğiniz sizin yatağınızda yatıyorsa, gece boyunca sırtüstü uyumasına dikkat edin.

Şilteyi kontrol edin

Şiltenin çok kabarık ve yumuşak olmaması gerekir; yumuşak şilteler ve örtüleri kullanmayın. Su yatakları ya da bebeğin sizin vücudunuza doğru yuvarlanmasına yol açan başka bir zemin güvenli değildir. Bebekle aynı yatakta yatmanın adet olduğu Japonya’da sert şilteler kullanılır.

Kuştüyü yorganı atın

Kuştüyü yorganlar çok kabarık ve kalındır, uyuyan bebeğin etrafına dolanarak soluksuz bırakabilir. Bebeğiniz en az yedi aylık olana kadar pamuklu ya da yünlü battaniyeler kullanın.

Ve yastıklar…

Yumuşak yastıklar bebekten uzak tutulmalıdır. Sadece yumuşak yastıkla rahat ediyorsanız, kuştüyü ya da içi boş elyafla doldurulmuş bir yastık yerine küçük ve tıkız bir köpük yastık kullanın, yastığın büyük bölümünü arkanızda ve bebekten uzak tutun.

Alerjiye dikkat

Yatak takımlarınızı sık sık yıkayarak ve şiltenizi hipoalerjenik bir kılıfla kaplayarak bebeğinizin rahat nefes almasına yardımcı olun. Bebek sadece annesinin yanında olmalıdır Bebek çok küçükken, annenin uyku düzeni ve gece tetikliği uyku sırasında bebeğin farkında olacak şekilde kökten değişir. Bu baba ya da diğer kardeşler için geçerli olmayabilir, dolayısıyla bebek onların değil, annenin yanında yatmalıdır.