Bebeklerin ilk 4-5 aylık dönemlerinde, beslenme ihtiyaçları sebebiyle geceleri sık sık uyanmaları çok doğal. 5’inci aydan itibarense geceleri en az 7 saat kesintisiz uyumaları gerekiyor. Ancak bazı bebekler sık uyanma alışkanlıklarını devam ettiriyor ve hem kendilerini, hem de ailelerini uyutmuyor. Öyle ki, bebeklerin yüzde 25-30’unda uyku sorunları gözleniyor. En çok karşılaşılan uyku bozukluğu sorunlarıysa; uykuya dalma güçlüğü ve sık uyanma. Kabus görme, gece ağlama nöbetleri ve uyku apnesi sendromu ise daha nadir görülmekle birlikte yine de bebeklerin sağlığını ve ailelerin yaşam kalitesini önemli ölçüde etkiliyor.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Şebnem Ersoy, bebeklik ve erken çocukluk döneminde yaşanan uyku bozukluklarının en sık görülme nedeninin ailenin hatalı davranışları olduğuna dikkat çekerek, “Özellikle ailenin bebeği olduğundan fazla kırılgan ve kolay incinebilir görmesi uyandıkları her an müdahale etmelerine sebep olduğundan uyku sorunlarını da beraberinde getiriyor” diyor.

Kısa süreli uyanmalarda müdahale edilmemeli

Çocuk Sağlığı ve Hastalıları Uzmanı Dr. Şebnem Ersoy, uyku bozukluğu sorunlarına 1 yaş altı bebeklerde daha sık rastlandığına dikkat çekerek sözlerine şöyle devam ediyor: “Uykuya dalma güçlüğü, 1 yaşından küçük bebeklerin yüzde 50′sinde, 1-2 yaş arasındakilerin de yüzde 10-15′inde ortaya çıkıyor. Geceleri sık uyanma sorunu ise 1 yaş altında yüzde 25–50 oranındayken, 1-2 yaş arasında yüzde 15-20 sıklığında oluyor. Kabus görme, yatağını ıslatma, uyku apnesi gibi sorunlarsa 2 yaşından sonra kendini gösteren sorunlar arasında. Bebekler ve çocuklar, yetişkinlere göre daha sık uyanıyor ve daha hareketli yatıyor. Çocukların uyku döngüsü 90-110 dakika kadarken, bebeklerin uyku döngüsü 50-60 dakika arasında gözleniyor.”