Yeni bebeği olan bazı ailelerin en büyük kabusu da, ne yaparlarsa yapsınlar bebeklerinin asla uyumuyor olması ya da çok sıklıkla uyanmasıdır. Yazıma başlarken Leo J. Burke’un çok hoş bir sözü aklıma geldi “Bebek gibi uyuyorum diyenler, herhalde hiç bebek büyütmemişler.”

Güzel bir uyu uyumak artık lüks haline mi geldi? Gece 8 saat boyunca kesintisiz uyumak, nasıl birşey hatırlıyor musunuz? Eğer küçük bir çocuğunuz hele de bebeğiniz varsa, bunlar ne yazık ki uzak bir hatıra gibi görünüyor değil mi? Yapılan bazı anketlere göre 10 yaşına kadar çocukların %69’unda herhangi bir türde veya şiddette uyku problemleri görülebiliyor. Peki geriye kalan % 31’lik şanslı azınlığın sırrı ne? Size bazı uyku uzmanlarının gerçekten işe yarayan, şaşırtıcı önerilerini sunmak istiyorum. Ve inanın bunların çoğu galiba doğru bilinen yanlışlar.

Yenidoğan bebekler genellikle günde 16-17 saat uyumakla birlikte, ne yazık ki çoğu zaman bunu bölük pörçük yaparlar. Peki en azından geceleri, bu ufak parçaları, birkaç saatlik daha büyük dilimlere çıkarmak için neler yapabiliriz?

Bebeği yatağa ne zaman koyalım?

Bebeğinizi derin uykudayken değil, uykusu geldiği zaman-uyumak üzereyken yatağına koyun. Bu kural özellikle emziren anneler için çok önemlidir. Bebeğinizi yatırmak için en uygun zamanın hangisi olduğuna, deneyerek siz karar vereceksiniz. Ancak şunu unutmayın, uyku uzmanlarına göre kendi kendine dalmayı öğrenen bebekler kolayca uykuya geçebilmek için kendilerini nasıl sakinleştirceklerini öğrenirler ve daha kolay uykuya geçerler.