taç ile uyuyan bebekKim nerede uyumalı? Peki ya seks? Bunlar, birlikte uyumakla ilişkilendirilen birtakım sorunlardır. Aşağıda bütün ailenin uykuyu paylaşmasına yardımcı olacak bazı ipuçları yer alıyor.

Devam Sütü “Beyin” İçin Faydalıdır

Geceleri emziren anne­ler yüksek yağ içeren “gelişim sütü” üretirler. Yüksek oranda yağ içeren ve emzirme sırasında düşük kalorili ön sütten yaklaşık 10 dakika sonra gelmeye başlayan devam sütü, ekstra bir avantaj sağlayarak bebeğin beyninin gelişimine katkıda bulunur.

Her iki ebeveyn de aynı fikirde olmalıdır. Doğal ebeveynliğin bağlanma yöntemleri, özellikle de yatağı bebekle paylaşmak, eşle­ri birbirlerinden ayırmamalı, bilakis yakınlaştırmalıdır. Uykuyu paylaşma uygulamasının işe yaraması için eşlerin aynı fikirde olmaları gerekir. Babaların çoğu, hatta en başta isteksiz olanlar bile, bebeklerine yakın uyudukları zaman kendilerini bebeklerine daha yakın hissettiklerini keşfederler. Babalara genellikle bu konuda annenin isteklerine uymalarını tavsiye ediyoruz, çünkü bebeğin geceleri uyanması yüzünden en çok anne uykusuzluk çeker.

Büyük boy bir yatak alın. Beşiğe ve onlarca işe yaramaz plastik bebek eşyasına harcayacağınız parayı, büyük boy yatak almak için harcayın. Büyük bir yatakta birlikte uyumak daha keyiflidir.

Yatağınıza ek yapın. Bazı anneler ve bebekler rahat edebilmek ve çok sık uyanmamak için biraz mesafeye ihtiyaç duyarlar. Eğer siz de böyle biriyseniz, yeni bir icat olan co-sleeper beşiği deneyebilirsiniz. Bu karyolaya benzeyen beşik yatağın kenarına takılabilir. Bebeğin şiltesi sizinkiyle aynı hizadadır, bebek uyandığında onu ko­laylıkla yanınıza alıp emzirebilirsiniz ve sonra isterseniz yeniden ye­rine koyabilirsiniz.