Çalıştığım ailelerden aldığım cevaplar ve gelen e-maillerden anlıyorum ki uykuyla ilgili büyük yanlışlarımız var. Bebekler neden bu kadar erken uyanırlar? Bebeğimin uykusu var ama sabah 05.00 de uyanıyor bir daha uyumuyor? Bebeğimin uykusu var ama uyumamak için direniyor? (aslında beni uyutun diyordur). Peki hata biz ebeveynlerde olabilir mi?

En büyük yanlışlardan biri bebeğinin geç kalkmasını istiyorsan geç yatır mantığıdır. Bunu uygulayıp bebeğini saat 23.00 civarında yatıran aileler biliyorum ama sonuç değişmiyor zavallı çocuk gene 05.00 de uyanıyor. Bu o kadar büyük bir yanılgıdır ki. Özellikle 3 yaşından küçük çocuklarda geç yatırılmak aşırı uyarılmaya ve yorgunluğa sebep olur. Siz kendinizi düşünün aşırı yorgun olduğunuzda uykuya dalmanız güçleşir ve gece uyanmalar yaşarsınız.

İşte bebeklerinde böyledir, çok uzun süre uyumayan ve aşırı yorulan bebekler gece daha sık uyanırlar ve uykularını alamadıkları için sabahın köründe günaydın derler ama bundan onlarda mutlu değillerdir.
Bebeğiniz erken uyanıyorsa bunun sebepleri vardır. Büyük olasılıkla akşam uyku aralığını kaçırıyor ve onu çok geç yatırıyorsunuzdur. Türkiye’ de maalesef çocuklar çok geç saatlerde yatırılıyor. Bu gibi durumlarda bebeğinizin uykusu kaçmıştır ve artık cin gibi gözlerle size bakıyordur. İşte bu noktada aileler “bebeğim uyumamak için direniyor” Sinem Hanım diyorlar. Aslında bebeğiniz “beni uyutun çok uykum var ne yapacağımı bilmiyorum” diyor. Bebeğinizi gözlemlemek ve uykusu geldiğinde uyku işaretlerini takip ederek onu yatırmak önemlidir. Bu işaretler her bebekte farklı olmakla beraber esnemek, gözlerini kaşımak, saçlarını çekmek, kulaklarını çekiştirmek, vb. olabilir.