bebek uyku problemleri anne soruları

bebeklerde uyku problemleri uyku sorunları nasıl aşılır bebekler için uyku düzeni nasıl oluşturulur bebek uykusu çin tavsiyeler


Bebekteki uyku-uyanıklık düzeninin oturması için yatak zamanını çağrıştıracak ritüeller geliştirilebilir. Örneğin, yatmadan önce kısa süreli ılık bir banyo, masal saati gibi uygulamalar bebeğin yatma zamanının geldiğini anlamasını kolaylaştıracaktır. Uyku saatlerinin bir düzen içinde olması (her gün saat 14’te ve 2l’de yatak saati gibi), evdeki diğer bireylerin de hemen her gün aynı saatte yatmaları uyku düzenini sağlamada kaçınılmazdır.

Uyku saatleri öncesinde aşırı uyarıcı, hareket içeren, belirgin merak uyandıran aktivitelerden uzak durmak yararlı olur. Uyku öncesi bildik, tanıdık ve rutinlik içeren aktiviteler uykuya geçişi kolaylaştırır. Örneğin, hemen her gün aynı ninnilerle uyumak, aynı masalı dinlemek onda güven içinde olduğu duygusunu pekiştirir ve bu rutinlik uyarılmak yerine, sakinleşmek yönünde etki eder. Yatağında uykuya dalma alışkanlığı geliştirmesi daha uygun olacaktır. Salonda, oturma odasında, anne babasının yatağında uykuya dalarak yatağına götürülmesi sık sık uyanma sorunlarının kaynağı olabilir.

Uykudan birkaç saat öncesinde uykuyu bozabilecek gıdalardan kaçınılmalıdır. Örneğin, yemek miktarının fazla olması, kola, çikolata gibi uyarıcı besinler, gaz yapan yiyecekler uykuya geçişi ve uykunun sürdürülmesini zorlaştırır.Uykuya geçişi kolaylaştıracak besinler denenebilir.

Örneğin, rezene çayı, ballı süt uyku vericidir. Ancak bazı çocuklarda süte hassasiyet olabilir ve uyku sorunlarının kaynağı süt hassasiyeti olabilir. Uyku ortamının ısısı, ışığı ve ses düzeni uykuyu bozmayacak şekilde planlanmalıdır. 20-24 derece arasındaki oda ısısı ideal sayılabilir. Sarı ya da mavi gece lambası kullanılabilir.