taç ile uyuyan bebekBebeklerin gece uykuları boyunca uyanmaları aslında hiç de anormal bir durum değildir. İngiliz annelerin yürüttüğü ulusal bir araştırma bir yaşında olan bebeklerin dörtte birinin bir hafta içinde beş gece boyunca sürekli uyandığını bulguladı. Bebeğinizin gün içinde yaptığı şekerlemelerin gece uykusunu deliksiz bir şekilde tamamlamasını etkileyip etkilemediğini düşünmekte yarar var. Bebeğiniz geceleri uykuya dalma konusunda problem yaşıyorsa gündüz uykularının süresini azaltabilirsiniz. Bir yaşına gelene kadar bebeğiniz gün içinde iki kere gündüz uykusuna yatmaya ve akşam olduğundaysa uzun süren bir gece uykusuna ihtiyaç duyar. İki yaşına geldiğinde bebeğinizin gün boyunca sadece bir kere şekerleme yapması büyük ihtimalle yeterli olacaktır. Fakat bu uyku alışkanlığının yine bir ve üç saat arasında değişen bir sürede olması önemli. Üç yaşına geldiğindeyse öğle yemeğinden sonra bir saatlik bir uyku çekmeyi hala istiyor olabilir.

  • Gündüz uykusunu akşamları geç bir saatte mi alıyor?
  • Eğer gece yatma zamanının saat 18.00 veya 19.00’dan daha geç bir saate denk gelmesini istemiyorsanız gündüz uykusunu saat 15.00’ten daha geç bir saatte almasını engellemeye çalışın.
  • Maalesef bebeğiniz ihtiyacı olan gündüz uykusunu iyi bir şekilde almazsa yatma zamanı geldiğinde fazla yorgun olduğundan huysuzlaşıp yatağına gitme konusunda sizinle inat/aşabilir.