sallayarak uyutma , bebek uyutma


Arda annesine diyo ki;
Anneciğim bu gün yeni birşey öğrendik ve bilmek isteyeceğinizi düşündük. Başlığı okuduğun zaman ne kadar önemli olduğunu anlamışsındır zaten. Bizi uyutmak için ayağınızda ya da salıncakta hızlı sallamanız beyinde ‘bebek sallama sendromu’ denilen ciddi hasara yol açarak, beyin kanamalarına neden olabiliyormuş anneciğim.

Genel olarak beyin zarları arasında, beyin içinde veya kafatası ile saçlı deri arasındaki kanamaların tümüne birden beyin kanamaları denirmiş. Beyin kanamaları en fazla travmaya uğramış olgularda görülüyormuş.

Travma sonrası cilt altında oluşan kanamaların özellikle bizlerde çok önemli sonuçlar doğurabiliyormuş. Bunlar herhangi bir şekilde tedaviye ihtiyaç göstermese bile, bizim kan miktarımız az olduğu için cilt altıyla kafatası arasında biriken kanama kansızlığa neden olabiliyormuş. O yüzden bu kanamanın miktarının mutlaka saptanıp kan takviyesi yapıması gerekiyormuş.

Bebekleri sallayarak uyutmak doğru mu?

Bir başka kanama türü de beynin son orta ve alt zarı arasında, su toplanması nedeniyle oluşan kanamalarmış.

Bu durumda problem su toplanmasının içerisine ufak kan sızması şeklinde görülebiliyor. Özellikle ülkemizde siz annelerin, bizi uyutmak için gelenekler ve yanlış bilgiler sonucunda ayağınızda ya da bir örtü yardımıyla oluşturulan salıncakta hızlı sallamanız beyinde ‘bebek sallama sendromu’ denilen ciddi hasara yol açabiliyormuş.

Bu durumlarda, beyin zarlarının yırtılması, beyinle kafatası kemikleri arasında veya beynin en son zarı arasındaki askı toplardamarları denilen bölümlerin yırtılması sonucunda kanamalar oluşabilirmiş.