Bebeklerde uyku düzeni 10. haftadan itibaren oturtulmaya başlanabilir. Ancak altıncı aydan sonra tam düzen oturur. Bunun sebebi altı aya kadar bebekler kendi kendilerini sakinleştirme yetisine sahip olmamalarıdır. Türkiye’nin ilk Uyku Danışmanı ve Uyku Koçu Seride Samurkaş, uyku ritüeli ve bebeklerin uykuya geçiş aşamalarını anlattı.

Uyku ritüeli ne demektir?

Bebeklere her akşam yatmadan önce yaşına uygun bir uyku ritüeli oluşturmak gerekir. Her akşam aynı şeyleri uyku öncesi tekrar etmek, uyku saatinin geldiğini anlamasına yardımcı olur. Banyo yaptırma, masaj yapma, yatmadan önce bir hikaye okuma, diş fırçalama gibi örnekler çoğaltılabilir. Ancak bunlardan banyo yapma ve diş fırçalama haricindekiler bebeğin odasında, bebeği yatıracak kişi tarafından yaptırılmalıdır. Bu sırada bebek dışarıdan gelen uyaranlara maruz kalmamalıdır. Yatmasına yakın saatlerde hareketli oyunlar oynamak, uyarıcı etkiler yaratmak da doğru değildir.

Uykuya geçiş aşamaları nelerdir?
Öncelikle bilinmesi gerekir ki bebeklerin gece uykuya dalmakta zorluk çekmesi, gece boyunca sık sık uyanması aslında aşırı yorgunluktan kaynaklanır. Bütün insanlarda, bebekler ve çocuklar dahil, aşırı yorgunluk durumunda, böbrek üstü bezleri kortizol denilen bir hormon salgılar. Bu adrenalinden daha keskin bir hormondur. Geceleri cin gibi uyanan ve uyumakta zorluk çeken çocuklar bu hormonun etkisindedirler. Bu nedenle bebeğinizi aşırı yorgunluk durumuna geçmeden yatırmanız gerekir. Seride Samurkaş, uykuya geçiş aşamalarını ise şöyle anlatıyor;

Uykuya geçişte 4 aşama vardır.
1- Ağlama aşaması: Küçük bebekler ağlar, büyükler ise konuşarak sıkıntısını belli eder.
2- Gergin olma hali : Örneğin çocuk ellerini ovuşturur, ayaklarını yatağa vurur, bazı benzer hareketler yapar.
3- Cin gibi olma aşaması: Bu aşamada çocuk hiç uyumayacak zannedebilirsiniz ama aslında uykuya yakınlaşmaktadır.
4- Yarı uykulu yarı uyanık olma aşamasıdır.