aşamali azalma yumuşak geçiş yöntemleri- no cry, uyku eğitimi yöntemleri, uyku eğitim yöntemleri, uyku eğitimi teknikleri, bebeklerde uyku eğitimi yöntemleri


Uyku sorunu yaşayan bebeklerin bu konuda genellikle iki önemli ortak noktaları vardır: hatalı uyku zamanlamaları (özellikle geç yatış) ve yataklarında desteksiz uykuya dalmayı bilmiyor olmaları… Destekle uykuya dalan bir bebek (sallanarak, emerek, kucakta vs) yalnızca bu şekilde uyumayı bildiğinden, gece uyandığında da yeniden uykuya dönebilmek için bu desteklere ihtiyaç duyacaktır, haklı olarak!

Eğer yenidoğan dönemini atlatmış ve aslında hiçbir ihtiyacı veya sıkıntısı olmadığı halde gece boyunca defalarca uyanıp desteksiz uykuya dönemeyen bebeğinizin uyku sorununu çözmek istiyorsanız, işe uyku saatlerinizi düzenleyerek ve ona yatağında desteksiz uyumayı öğreterek başlayabilirsiniz.

Uyku eğitimi konusunda farklı birçok yöntem bulunmakla birlikte, en çok bilinen yöntemleri 3 başlık altında kısaca şu şekilde özetleyebiliriz:

AĞLAMAYA BIRAKMA YÖNTEMİ- CRY IT OUT

6 aydan küçük bebekler için önerilmez. Bebek uyku zamanı geldiğinde yatağına yatırılır ve sonrasında neredeyse hiç ebeveyn desteği almadan kendi kendini sakinleştirmeyi öğrenerek uykuya dalması beklenir. En önemli savunucusu Amerikalı çocuk doktoru Dr. Weissbluth’tur. Ebeveyn desteğinin en az olduğu uyku eğitim metodu olduğundan, birçok uzman tarafından bebek yalnız bırakıldığı ve çokça ağladığı için eleştirilse de, özellikle Amerika’da sıkça uygulanan bir uyku eğitim yöntemidir.

KONTROLLÜ AĞLATMA YÖNTEMİ
Adını, yöntemin en önemli savunucusu Dr. Richard Ferber’den alır ve bu nedenle ‘’Ferber yöntemi’’ olarak da bilinir. Yine 6 aydan büyük olan bebek, doğru saat ve rutinlerden sonra yatağına bırakılır ve ebeveyn odadan çıkar. Ancak bu yöntemde ebeveyn giderek artan aralıklarla (5 dk-10 dk-15 dk) bebeğin yanına girerek onu kontrol eder. Bir miktar ebeveyn desteği ve kontrolü içerse de, yine de bebeğin yatakta kendi kendini sakinleştirmeyi öğrenirken çoğu zaman ağladığı bir yöntemdir.