Bebeği emzirmek bebeği uyandırmak bebeği beslemek için uyandırmak bebeği emzirmek için uyandırmak bebeklerde kronik uyku uyuyan bebeği emzirmek için uyandırmak uyuyan bebeği emzirmek için uyandırmak uyuyan bebek emzirmek için uyandırılır mı


Doktor bebeğimi her üç-dört saatte bir beslemem gerektiğini söylüyor. Ama bazen bebekten beş-altı saat hiç ses çıkmıyor. Süt vermek için bebeği uyandırmalı mıyım?

Bazı bebekler özellikle yaşamlarının ilk günlerinde öğünler sırasında uyumaktan memnun olurlar. Sizin bebeğiniz de bunlardan biriyse şu canlandırma tekniğini deneyin: bebeği kucağınızda oturur pozisyonda tutun; bir elinizle çenesini tutarken diğeriyle de sırtına destek olun. Şimdi bebeği bel bizasından öne doğru eğin.Canlanmaya başladığı anda emzirme pozisyonuna geçin. Emzirme şansını yakalamadan önce bebek uykusuna dönerse bunları tekrarlayın. Ayrıca kundağı açın, hatta bez dışındaki bütün giysileri çıkarın (çok küçük bebekler genellikle çıplak olmaktan hoşlanmazlar); bunun yanı sıra bezi değiştirin; bebeğin çenesinin altına parmağınızla dokunun; ayaklarını gıdıklayın ve geğirmesini sağlayın.

Bebeğiniz uyanıp emmeye başladıktan sonra yine uyursa biberonu veya memeyi kıpırdatın,yanaklarına hafifçe vurun, bebeği kıpırdatın ve yeniden emmesini sağlayacak şekilde davranın.Besleme döneminde bebeği tam doyurmak için birkaç kere kıpırdatmanız gerekebilir; bazı küçük bebekler öğünün başından sonuna kadar birkaç kere emip yeniden uyurlar. Yeniden emmesini sağlamayı başaramazsanız yukarda anlatılan uyandırma tekniklerini deneyin. Hiçbir çabanız işe yaramazsa bebeği uyandırmaya çalışmayın ve bırakın bebek uyusun. Ancak öğünler arasında beş saatten fazla uyumasına izin vermeyin. Birkaç dakika emzirdikten sonra ve yeniden emzirme çabalarınız sonuç vermezse bebeğe uyuması için izin verin; bu süre içinde belki de bütün istediği beş dakikalık bir öğün olabilir.Ancak bebeğinizin gün boyunca 15-30 dakika aralıklarla emzirip uyumasına izin vermeniz iyibir fikir olmayabilir. Gözlemlediğiniz olay buysa ve bebek öğünün ortasında uyumaya başlıyorsa mümkün olduğu kadar kısa süre içinde uyandırmaya ve bir kere daha uykuya dalmadan önce bebeğe öğününün tamamını vermeye çalışın. Kronik uyku bebeğin beslenıne düzenini aksatıyor ve sağlığını bozuyorsa hemen doktorunuza danışın.