Bebek uykusu bebeklerde uyku problemleri bebeklerde uyku sorunları bebeklerde uyku


Anne babaların çoğu, çocukları dünyaya geldiğinde kendilerini uykusuz gecelerin beklediğini, gecede en az iki üç kez uyanmalarının normal olduğunu düşünürler. Bazen işler istedikleri gibi gitmese de hemen her gece bir iki saatte bir bebeklerinin ağlamalarıyla uyansalar da durumu normal olarak görmeye devam edebilirler. Bazen bebeğin gaz sancıları artar, artık :”kolik” olarak adlandırılan sorunla karşılaşılır ve aileler yardım aramak zorunda kalırlar.

Genellikle ailelerin tahammülü 3-6 ay kadar devam eder. Aslında bebeklerin yaklaşık % 70’i 3. ayın sonunda gece boyunca düzenli uyku alışkanlığı kazanırlar, bu oran 9. ayın sonunda % 85’e ulaşır. Bu nedenle uzun süre devam eden uyku sorunlarını beklenen bir durum olarak görmek sorunun artmasına yol açabilir. Bazen de düzenli uykusu olan bebeklerin 3-5. aylardan sonra uykularında bozulmalar başlayabilir. Genellikle bu değişim, günlük rutinlerdeki değişikliklere paralel olarak gerçekleşir. Örneğin, anne işe başlamıştır ya da anne sütüne ek gıdalara başlanmıştır. Bazen de özellikle anneler bebeklerin kısa süreli uyanmalarına hassastırlar ve bebeğin kendi kendini sakinleştirme becerilerini geliştirmelerini engelleyebilirler. Özellikle çalışan annelerde sık görülen bu tutum, daha sonra bebeğin annesiyle birlikte zaman geçirme fırsatı yarattığını keşfetmesine neden olur.

Geceleri anne sütü vermeye devam eden anneler, gece emzirmelerinde gündüzkinden daha farklı davranabilirler (örn. bebekleriyle daha az konuşurlar). Bu tutum bebeklerin kendi kendilerine uyku ritimlerini sağlamaları için uygun bir yöntem olabilir. Uyku alışkanlıkları farklı kültürlerde farklı normlara sahip olabilir. Özellikle doğu toplumlarında bebekle birlikte yatmak yaygın bir davranıştır. Bu alışkanlık bazı Afrika ülkelerinde ergenlik yaşlarına dek sürer. Düşük sosyoekonomik düzeydeki ailelerde de birlikte uyuma alışkanlı ğı yaygındır. Bu davranışta ekonomik şansızlıklar, yeterli yatak ve oda yokluğu da önemli bir neden olabilir.