bebeklerde öğle uykusu

bebekler için uyku düzeni öğlen kaçta yatırılmalı öglen uykusu bebek bebeklerde öğlen uykusu bebeklerin öğlen uykusu bebeklerde öğle uykusu bebeklerde öğle uykusunun önemi bebekler öğle uykusunu ne zaman bırakır


“Uyku çocuklar için doğal bir ihtiyaçtır. Çocuklar sadece gece uykusuyla günü geçiremezler, bu uyku onlar için yetersizdir” diyen Nöroloji Uzmanı Dr. Mehmet Emin Çakır, yaz aylarının gelmesiyle birlikte çocukların uyku düzenlerine daha çok dikkat edilmesi gerektiğini belirtti.

Çakır, “Öğle uykusu için kış aylarında 13.30’un, yaz aylarında ise 14.30’un geçilmemesi gereklidir. Düzenli uyku saatleri çocukta güven duygusunu yerleştirir” şeklinde konuştu ve çocuklarda uyku konusuyla ilgili önemli bilgileri bizlerle paylaştı.

Öğle uykusunun saatleri mevsime göre değişkenlik gösteriyor 

Altı aylık bebeklerin gündüzleri sabah, öğlen, öğleden sonra olmak üzere iki ya da üç kez birer saat uyuması normaldir. 18. aydan itibaren ise günde bir kere uyumak çocuklar için yeterlidir. Çocuklarda öğle uykusu alışkanlığı üç veya dört yaşına kadar devam etmelidir. Öğle uykusu için kış aylarında 13.30’un, yaz aylarında ise 14.30’un geçilmemesi gereklidir. Bu saatlere dikkat edip, sabah kalkış ve öğlen uykusu saati konusunda bir düzen takip edilmesinde yarar. Fakat bazı durumlarda bu kuralların dışına çıkılabilir. Örneğin; çocuğun aşırı efor sarf ettiği durumlarda dinlenmeye daha çok ihtiyacı vardır.

Gündüz zor uyuyan ya da geç uyuyan 2-3 yaş dönemindeki çocuklar, öğle saatlerinde uyutulmadıkları takdirde akşam daha erken ve kolay uyur. Birçok aile bu yöntemi kullanır. Ancak bu yöntem hekimlerin doğru bulduğu bir yöntem değildir. Öğle uykusu ihtiyacı olan bir çocuğu akşam erken uyusun diyerek gündüz uyutmamak tamamen çocuğa yapılan bir haksızlıktır. Bunun yerine çocuğun sabah erken saatlerde kalkmasına çalışmak ve öğle uykusuna daha erken yatırmayı sağlamak gerekir. Zamanla bu düzen oturacaktır.