bebek uyku problemleri anne sorularıAnnelerin bebeklerini büyütürken en çok zorlandıkları konuların başında ‘’uyku düzenindeki bozukluklar’’ geliyor. Pek çok anne gece boyu sık sık uyanan bebeklerini uyutmak için uğraşırken, kendileri de uykusuz kalıyor. Sonuçta ertesi gün yorgun, uykusuz şekilde işlerine gitmek ya da günlük yaşantılarına devam etmek zorunda kalıyorlar. Ailelere Uyku Danışmanlığı hizmeti de veren Türkiye’nin ilk Uyku Koçu Seride Samurkaş, aslında bu durumun bir kader olmadığını, bebeklerin kendi kendine uykuya dalabileceklerinin altını çiziyor. İşte bebeklerinin uyku düzeni bozukluğu konusunda annelerden gelen sorular ve yanıtlar;

12 aylık bir kızım var. Aynı yatakta beraber yatıyoruz. Emzirerek uyutuyorum. Gecede 10-15 kez kalktığı oluyor. Uyku düzeni oluşturmak için nereden başlamam gerekir? Birlikte uyumamızın bir sakıncası var mıdır?

Çocuğunuzla birlikte yatmanız sizin kişisel tercihinizdir. Bu duruma yanlış ya da doğru diyemeyiz. Öncelikle gece emzirmeyi bırakarak işe başlamak gerekir. Emzirmeyi bıraktırmadan uyku düzeni kurmaya çalışmak çok zor olacaktır. Emzirmeyi bıraktırırken, bir yandan da uyku düzeni kurmaya çalışırsanız aynı andaki iki değişiklik çocuk için olumsuz etkiler yaratır.

10.5 aylık ikiz bebeklerim var. Dokuzuncu aya kadar uykuya dalma konusunda bir problem yaşamadık. Ancak son 1.5 aydır bir tanesi uykuya dalarken parmağını gözüme sokarak uyumak istiyor, bu konuda ne yapmalıyım?

Bebeğiniz böyle bir davranış şekli geliştirmiş ve zaman içinde alışkanlık halini almış. Ancak değiştirilebilir bir durum. Elini gözünüze sokmak istediği zamanlarda elini tutup kontrollü olarak gözünüze siz dokundurun. Sert şekilde elini çekmek yerine kontrolü siz ele alın, zamanla sıkılacak ve bu alışkanlığından vazgeçecektir.