pambeler içinde uyuyan bebek

bebeklerde uyku düzeni nasıl sağlanır düzenli bebek uykusu için yapılması gerekenler bebeğime uyku alışkanlığını nasıl kazandırırım 3 aylık bebeklerde uyku düzeni ay ay bebek uykusu


Yenidoğan bebekler günde ortalama 16 ile 17 saat arasında uyur. Ama çoğu bebekler yaşamlarının ilk haftası iki ile dört saaten fazla uyumaz. Sonuç? Bebeğiniz için çok uyku sizin için ise düzensiz ve yorucu bir dönem. Göreviniz ise yeni doğmuş bebeğinizin isteklerine karşılık vermek, öyleki gece boyunca onun altını değiştirmek, onu yedirmek ve rahat ettirmek  için bir kaç kez uykudan kalkacaksınız.

Ne oluyor?

Bebeğin uyku düzeni iki ebeveyininkinden daha kısadır  ve bebekler çoğu vaktini Rapid eye Movement (REM) “Hızlı göz Hareketi“ uykusunda harcar. Bu ise onların beyin gelişimi için son derece gereklidir. REM uykusu REM olmayan uykudan daha hafifdir ve dolayısıyla bebek daha kolay rahatsız edilebilir. Bütün bu umulmadık haller bebeğiniz için gerekli bir dönemdir ve aslında fazla uzun sürmediği halde uykusuz kalınca ebedi sürecekmiş gibi gözükür.

Sonraki nedir?

Altı ile sekiz haftalık bir bebek gün boyunca kısa geceleri ise daha uzun uyumaya başlar. Yinede çoğu geceler yemek icin kalkar. Üstelik REM uyku dönemi kısalir derin uygu dönemi ise uzar (Non-REM sleep). Uzmanların görüşüne göre dört ve altı aylık arasındaki bebekler gece boyunca sekiz ile oniki saat arasında uyumaya elverişlidir. Bazı çocuklar altı haftalıktan önce geceleri uzun süre uyur ama çoğu bebekler  beş veya  altı aylığa kadar  bu dönüm noktasına ulaşamaz ve bazıları hatta yürüme çağına gelene kadar geceleri kalkmaya devam eder. Eğerki niyetinizde varsa, bebeğinize uyuma alışkanlığını daha önceden öğretmekle yardımcı olabilirsiniz.