bebeklerde uykuda horlama terleme solunum durması uyku problemleri bebeğin uykuda sallanması bebeklerde uyku nasıl olmalı bebek uykusu horlama


Uyuyan bir bebekteki normal olan durumlar nelerdir?

Uyuyan bir bebek sevgi dolu, huzurlu bir görünüme sahip olabilir. Fakat bebeklerin uykusu her zaman huzurlu olmayabilir. Bebekler uykularında sık sık inlerler, sızlanırlar ve tekme atarlar. Bütün bunlar yeni ebeveynlerde endişeye neden olabilir. Bebek uykusu sayfamızda uykuyla ilgili çok daha kapsamlı bilgiye ulaşabilirsiniz..!

Bebeğiniz uyurken  zaman  zaman  nefesinin durduğunu  fark edebilirsiniz. O bir anda çırpınarak uyanır. Hatta küçücük dişlerini bile gıcırdatabilir, ileri geri sallanabilir ya da kafasını beşiğin kenarına vurabilir.

Bu tür davranışlara sıkça rastlanılır ve endişeye neden olmazlar.Ancak bebeklerin normal uyku davranışları hakkında biraz daha fazla bilgi sahibi olmak ve ters giden bir şeyler olduğunda neler yapılacağını bilmek sizi rahatlatmaya yardımcı olabilir.

Solunumun durması

Bebeğiniz uyurken nefesinin ritmindeki değişmeleri fark edebilirsiniz.. O bir süre hızlı nefes alır, daha sonra yavaşlar ve sonra solunumu normale dönmeden önce 15 sn. kadar nefesi durur.

Endişelenmeyin. Doktorlar buna “ periyodik solunum “ diyorlar. Çünkü bu durum bebeklerde yaklaşık 6. aya kadar sıkça görülür. ( Eğer bebeğiniz 6. aydan daha büyükse ve solunumu hala bu şekildeyse doktorluyla konuşun.)

Pediatri uzmanları; bebeğiniz uykudayken  solunumundaki bu değişimlerin uyku süresinin %5’i kadar süreceğini, eğer bebeğiniz erken doğduysa uykusunun %10’u kadar bu şekilde nefes alacağını söylüyorlar.