Bebekle aynı yatakta uyumak bebekle aynı yatakta yatmak bebekle aynı odada uyumak bebek nereye yatırılmalı bebekle farklı odalarda uyumak 2 aylık bebek nerde yatırılmalı


Her aile bebeğinin uyku yerini kendi imkanlarına göre hazırlar. İlk aylar küçük bir sepette bebeğiniz rahat bir şekilde uyur. Daha sonra 3 yaşına kadar kullanabileceği, parmaklıklı ve sağlam bir karyola seçmelisiniz. İlk aylar bebeğinizin sizinle aynı odada kalması,gece ağladığında ona kolaylıkla ulaşıp karnını doyurabilmeniz açısından tercih edilebilir.

Özellikle yeni anneler, bebekleri ağladığında duyamayacaklarından korkarlar. Daha sonraları ise her halükarda bebeklerinin seslerini duyduklarından emin olurlar.

Bebeğinizin yatağını başka bir odaya geçirmek için fazla geç kalmayın. 6 aylıktan 1 yaşına kadar bu işlemi yapmanız gerekir. Çocuğunuz büyüdükçe sizden ayrılmak istemeyecektir. Bebeğinizin ayrı bir odada yatması hem sizin uykunuzun rahat olması açısından,hem de bebeğiniz açısından önemlidir.

Bebeğiniz ilk zamanlar uykusunda çeşitli sesler çıkartır. Siz her ses çıkarttığında ağlıyor sanarak kucağınıza alırsanız, bebeğinizin ve kendinizin uykusunu bölmüş olursunuz. Fakat ayrı odalarda yatarsanız, bebeğiniz tam olarak ağlamadıkça, uyku arasında çıkardığı sesleri duymaz ve rahatsız olmazsınız.

Yapılan araştırmalar sonucu anne-baba ile aynı yatak ya da odada yatan bebeklerde, ayrı odada yatanlara kıyasla daha fazla uyku sorunu gözlendiği görülmüştür. Hepimiz gece uyanabiliriz,fakat tekrar uykuya dalarız. Bebekler de uyanırlar, eğer kucağınıza almazsanız kendi başlarına uykuya dalabilirler. Fakat en ufak kıpırtısında kucağınıza alıp beslemeye çalışırsanız, her uyandığında kucağa alınıp, aynı şekilde uykuya dalmak isteyeceklerdir.