Bebek Gelişimi(Sallayarak Uyutma )

bebekleri sallayarak uyutmak bebeği sallamak sallanarak uyumak


Anneler, bebeklerle vakit geçirdikçe yeni bilgiler edinir. Doğrudan pratik yolla edindikleri bu bilgiler ışığında bebeklerinin beslenmesinden giydirilmesine, uyutulmasından oynamasına ve öğrenmesine kadar birçok konuda ampirik yöntemler geliştirirler. Bebeklerin uyutulması konusunda sıklıkla karşılaşılan yöntemlerden birisi, bebeği sallayarak uyutmadır. Anneler bunu, bebeği oyalayacak bir yöntem olarak görmekte ve bebeklerinin daha kolay uyuduğunu savunmaktadırlar. Bunun doğruluk payı vardır; ancak ileriki hayatında bunun nelere sebep olabileceği de düşünülmesi gereken konular arasında yer alır.

Daha çok kırsal kesimde çocuklar ayakların üzerinde sallanarak uyutulurlar. Biraz daha fazla şehirleşmiş kesimlerde ise kendiliğinden sallanan beşikler kullanılmaktadır. Sallayarak uyutma bebeğin uykuya dalmasını hızlandırsa da bilinçaltına, hayatı boyunca onu takip edecek şartlanmalar işlemektedir.

Otobüste ya da trende yolculuk ederken uykunuzun geldiğini fark etmişsinizdir. Otobüs ya da tren sallandıkça vücut kendini uyku konumuna alır. Bu elbette tesadüf değildir. Bebeklik döneminde her uyku vaktinde sallanan çocukların beyni, sallantı sırasında uykuya dalmayı öğrenir. Çünkü 1 yaşına kadar yüzlerce kez sallanarak uyutulmuştur. Beyin artık her uzun süreli sallantıda vücuda uyuması için emir vermektedir. Annelerin bebeklerini uyutabilmek için ürettiği bu gayet iyi niyetli yöntem, geri kalan hayatı boyunca o bireyin peşinde olacaktır. Bu istem dışı şartlanma, bireyin vücudunu ömrünün sonuna kadar sallantılı ortamlarda uyuşukluk hissetmeye mahkûm edecektir.