bebeklerde uyku düzeni

bebeklerde uyku düzeni uyku düzeni nasıl sağlanır bebeklerde uyku düzeni için ne yapmalı


Bebeğinizi çok yumuşak olan yatak, yastık ve yorgan gibi yüzeylere yatırmayın.

Bebeğinizin ağzında emzik veya biberonla uyumasına izin vermeyin. Bu durum bebeklerin boğulmalarına yol açmaktadır.

Bebeğinizi mevsim şartlarına uygun olarak giydirin ve asla kundak yapmayın.

Doğduktan sonra vücudu tamamen çevreleyen anne karnını özleyen bebeğinizi, bir yere dokunabilecek şekilde yatırın. Bu, yanına konulan küçük bir yastık olabilir veya sırtı, ona zarar vermeyecek bir yere yaslanabilir.

Bebeğiniz için ideal uyku ortamı hafif loş ışık (hemen hemen karanlık), sessiz ve rahat edebileceği ısıda bir odadır. Ayrıca gece uykusuna hazırlık yaparken, her hareketinizin huzurlu ve sakin olmasına önem verin. Sakin hareket ederken gece uykusu rutinini çok uzun sürdürmeyin ve 5-10 dakika gibi bir sürede tamamlamaya çalışın.

Bebeğiniz uykuya kendi kendine dalarsa, gece sizi çağırdığında onunla ilgilenmeniz ve altını değiştirmenizin sakıncası yoktur. Gece emzirilmesi veya altının değişmesi gerektiğinde, fazla ışık açmadan, usulca konuşup gürültü yapmadan, sadece gerekeni yapın.

Gündüz uyandığında göz teması kurarak, konuşarak, aydınlıkta tutarak, ayaklarından gıdıklayarak ona uyarı verin.

Gündüz uykularının çok uzun sürmemesine gayret edin. Sakin ve huzurlu gece beslenmesi ve ılık bir banyo yaptırarak onu rahatlatmaya çalışın.

Bebeğiniz uykusu geldiğinde gözlerini ovuşturmak, kulaklarını çekiştirmek gibi birtakım hareketler yapar. Bu hareketleri öğrenin.

İlk haftalardan sonra, bebeğinizin kendi odasında, kendi yatağında uyumasına özen gösterin.

Gece uyanıp ağladığında hemen yanına koşmayın, belki de birkaç dakika içinde kendi başına tekrar uykuya dalmayı başaracaktır. Ancak çok ağladığı zaman da, yanına gittiğinizde öncelikle bebeğinizin gerçekten huzursuz olup olmadığını anlamaya çalışın.

Bir huzursuzluğu olmadığından emin olunca, onu kucağınıza almadan ya da sırtına vurmadan, sakin ve yumuşak bir ses tonuyla onunla konuşarak rahatlamasını sağlayıp yeniden kendi kendine uykuya dalmasını sağlayın.