bebek yatağı ve uyku pozisyonu

bebek yatağı nasıl olmalı bebeğin beşiği nasıl olmalı bebekler yastık kullanmalı mı bebek nasıl yatırılmalı bebek yatagi bebek yatağı bebek yatağı yapımı bebek yatağı süsleme


Bebeğin yatağı pamuklu kumaş ile kaplanmış olmalı, fazla yumuşak olmamalıdır. Bebek yatırıldıktan sonra üzerine fazla şeyler örtülmemeli, sarıp sarmalanmamalıdır. Fazla örtü ve kalın yorgan bebeği terletmekten ve bunaltmaktan başka bir işe yaramaz.

Günümüzde en çok kabul gören yatış şekli, bebeğin sırtüstü yatırılmasıdır. Özellikle çok kusan bebeklerin ise hafif sağ yana dönük pozisyonda yatırılması tavsiye edilmektedir. Böylece bebeğin midesi daha rahat boşalacak ve kusma azalacaktır. Bu bebeklerde baş ve gövde yukarıda olacak şekilde yatağın hafif meyilli olması da kusmaları azaltır. Aslında bebeğin ilk aylar içinde yastığa ihtiyacı yoktur. Gerekirse 2-2, 5cm. kalınlığında ince bir yastık kullanılabilir. Çok yumuşak yatak ve yastık çocuk için tehlikeli olabilir. Zira bebek uyku esnasında yüzüstü dönecek olursa burnu ve ağzı yumuşak yastık tarafından kapatılarak boğulmasına yol açabilir.

Bebekler biraz büyüyünce, akşamları düzenli uyku alışkanlığı kazandırmak için, yatış saati belli bir zamana ayarlanmalıdır. Gerekirse başlangıç dönemlerinde uykudan önceki beslenmesi yatak odasında verilebilir. Odasına sevdiği eşya ve oyuncaklar konularak odasını benimsemesi sağlanır. Uykudan önce 15-20 dakika müddetle masal anlatılması duygusal rahatlama açısından faydalı olabilir.

Bazı çocuklar gece uykudan uyanıp anneleriyle yatmak isteyebilirler. Bu durumda anne çocuğu yanına almak yerine onu kendi yatağına götürmeli, sevip okşayarak sakinleştirmeli, kendine güven duymasına yardımcı olmalıdır.