Bebeği uyutmak kolay bir iş değildir. Hatta bazen o kadar zorlaşır ki ebeveynleri bebekleriyle birlikte yatmayı göze alabilir. Ya da tüm geceyi çocuğunun yanında uyuyarak geçirebilir. Bebek buna kolay alışır ve her gece yanında annesini istemeye başlar.

Çocuğunuzun sizinle birlikte aynı yatakta yatması çocuğun ruhsal gelişimi açısından doğru değildir. Özellikle okul öncesi dönemde 3-4 yaş çocuklarda korkulu rüyalar, kâbuslar, gece ağlamaları sık görülebilir. Gecenin bir yarısında uyanan çocuğunuz sizin yanınıza gelerek kendisini daha güvende hissedebileceği şekilde uyumak ister. Ancak anne baba olarak çocuğunuzun sizin yanınızda uyumasına izin vermemeli‚ onu yatağına geri götürüp sakinleşmesine yardımcı olmanız gerekir.

Çocuğunuz büyüdükçe uyku problemleri de azalmalı. Ancak çocuğunuzun uyku problemlerinin çözümü çocuğunuzla beraber uyumak değildir. Çocukların kendilerine ait bir yatakta ve ebeveynlerinin olmadığı bir odada uyumaları çocuğun bağımsız ve kendine güvenen bir yetişkin olması için çok önemlidir. Ayrıca çocuklarda cinsel gelişim ve genel kişilik gelişimi açısından çocuğun ebeveynle birlikte uyumaması gerekir.

Bebeği kendi yatağına alıştırmanın yollarını öğrenmek için bebeksayfasi.com’un yazısını okuyun.

Bebeğinizin mışıl mışıl uyuyacağı en rahat bebek yatakları en ucuz fiyatlarla bumudur.com’da.