6 ay 4 hafta uyku

1 aylık bebeklerde uyku düzeni, ay ay bebek uykusu


Düzensiz uyku problemi olan çocuklarda, yetersiz salgılandığı görülen “Büyüme hormonu” büyümede yavaşlamaya neden olabiliyor. Prof. Dr. Yonca Tabak; özellikle alerjik hastalıkların, çocukların gece uykusunu böldüğünün ve çocukları kaliteli uykudan uzaklaştırdığının altını çiziyor.
Kalitesiz bir uyku çocuk gelişimini yavaşlatır. Özellikle alerjik astım çocukların uyku düzenini en çok etkileyen hastalıkların başında geliyor. Alerjik astımda görülen, gece sabaha karşı gelen öksürük krizleri ve nefes alamama atakları, uykunun bozulmasında en çok rastlanan sebeplerdir.
Astım- Burun Tıkanıklığı- Uyku Apnesi Sendromu

Genellikle astıma, alerjik nezlenin eşlik ettiğine değinen Prof. Dr. Yonca Tabak, burun tıkanıklığının da astım ve alerjik nezle ile beraber sıklıkla görüldüğünü belirtiyor. Burun tıkanıklığına bağlı, gece oksijensiz kalan çocuklarda “uyku apne sendromu” denilen ve 20 saniyeyi geçen nefes durmalarının görüldüğünün de altını çiziyor.
Gece Ağlamalarının Nedeni Alerjik Egzama Olabilir

Alerjik egzama, çocuklarda gece uykusunu bozan hastalıklarda ikinci sırayı alıyor. Bu hastalığın özellikle gece alevlenen kaşıntı atakları nedeniyle çocukların uyku düzenini bozar. Bebeklerde sebepsiz gece ağlamalarının nedenin bu olabileceğinin göz önünde tutulması gerekir.
Alerjiye Neden Olan Kaynaktan Uzaklaştırın

Düzenli bir gece uykusunun önemini vurgulayan Yonca Tabak, çocuklar için mutlaka kaliteli uyku uyuyabilecekleri ortamın sağlanması gerektiğini söylüyor.