bebeklerin uykuda boğulmak bebeklerde gece boğulması bebeklerin uykuda boğulması uykuda boğulma önlemleri bebekler için uykuda güvenlik bebeklerin gece boğulmasını önleme uykuda kusarken boğulmak gece uykuda boğulmak


Bebek güvenliğinin başında yatış pozisyonları geliyor. Uykuda boğulmaların yaşanmaması için anne ve babaların fazlasıyla tedbirli ve dikkatli davranması gerekiyor.

Eğer bebeğinizin yatağı onun güvenliği için uygun değilse uykuda boğulma gibi üzücü sonuçlar ortaya çıkabiliyor. Aynı zamanda özellikle emen bebekler sık sık kusarlar, uykuda yaşanan kusmalar da yine boğularak ölümlere neden olabiliyor.

Bebeğinizin Uykuda Güvenli Olması İçin Almanız Gereken Önemler Nelerdir?
Seçeceğiniz yatağın yumuşak olmaması gerekir çünkü bebek uykuda dönerek yumuşak olan yatağa gömülerek nefessiz kalabilir.

Bebeğiniz ilk 6 ay boyunca kusacaktır. Uykuda gerçekleşen kusmalar için yapmanız gereken, bebeğinizi güvenli yatış pozisyonu denilen sırt üstü pozisyonda yatırmanız gerekiyor. Sırt üstü yatan bebek başını sağa sola çevirerek soluk borusuna kusmuk kaçmasını engelleyebiliyor.

Bebeklerin uykuda kusmalarını en aza indirmek için emzirmenin ardından en az dk sonra gazı çıkartılarak sırtına masaj yapılarak yatırılması gerekiyor.

Aileye yeni katılan bebek uyku düzensizliği sayesinde anne ve babasını uykusuz ve yorgun bırakır. Yorgun anne ve baba uyuduklarında derin bir uykuya dalarlar. Bu yüzden bebekler mutlaka kendi pusetlerinde yatmalıdır. Derin uykuda bebeğin yanınızda yattığını fark etmeme ihtimali oldukça yüksektir.

Bebeğin yattığı yatakta minik oyuncaklar, objeler asla bulunmamalıdır. Özellikle altın yastıkları ya da bebeğin yakasına takılan nazar boncukları büyük tehlike taşır. Siz farkında olmadan bebeğiniz bu objeleri ağzına alıp koparabilir ve boğulabilir.