3aylık, 3 aylık bebek, 3 aylık bebekle aynı yatağı paylaşmak, bebeği kendi yatağına yatırmak, bebeğimle uyumanın zararları, 3 aylık bebek neler yapabilir, 3 aylık bebek boyu, 3 aylık bebek uyku


Bebekle yatmak, çocukla yatmak, bebekle birlikte yatmak, bebekle birlikte uyumak, bebekle aynı yatakta uyumak, bebeğin tek başına uyuması, bebeği kendi yatağına alıştırmak


Çocukların anne-babasıyla aynı yatağı paylaşmasının faydalı olduğunu duydum. Böyle bir ayarlama belki de herkesin daha fazla uyumasını sağlayabilir.

Bizimki gibi bireyselliğin ön planda tutulduğu toplumlarda bağımsızlığı engellediği ve kişisel mahremiyeti olumsuz etkilediği düşünüldüğünden beraber uyumanın şu problemleri doğuracağı hesaba katılmalıdır:

Uyku problemleri. Bebekle aynı yatakta uyuma çocuklarda uyku bozukluklarına yol açar. Altı aylık ve dört yaş arası çocuklarla yapılan bir çalışmaya göre ebeveynleriyle aynı yatakta uyuyan çocukların %50’sinde uyku problemleri görülürken bu oran tek başına uyuyan çocuklarda %15 olarak saptanmıştır; bir diğer çalışmada emekleme çağındaki çocuklardan anne-babalanyla birlikte uyuyanların % 35 ‘inde uyku problemleri bulunurken yalnız uyuyanlarda bu oran %7 olmuştur. Bir teoriye göre beraber uyuyan çocuklar kendi başlarına uykuya dalamazlar.

Diş problemleri. Aynı yatakta uyumak bebeklerdeki oburluk eğilimlerini artırır. Annesiyle aynı yatakta uyuyup sürekli meme emen ve sonra uyuyan bebeklerde diş çürümeleri yaygındır, özellikle de bu durum bir yaşından sonraya kadar devam ederse.

Gelişimle ilgili problemler. Bazı uzmanlar bebekle aynı yatakta uyumanın onun kendisini ayrı bir insan olarak algılamasını olumsuz etkilediğini göstermiştir; ayrıca ayrılma gerginliğininde uzun sürmesine neden olur. Ailelerinden ayrı olduklarında bu çocuklar kendilerini yalnız ve güvensiz hissederler.