Uyuyan bebeğimi yatağına uyandırmadan nasıl götürmeliyim? Bebek nasıl uyutulur? Uyuyan bebek uyanmadan nasıl yatağına konur? 1 aylık 1 aylık bebek 1 aylık bebeklerde uyku ay ay bebek uykusu


Uyuyan bebeğimi karyolasına götürürken uyanmasından çok endişeleniyorum ve uyanıyorda.

Sonunda uyudu , acıyan memelerinizde emzirip, ağrıyan kollarınızda sallayıp, giderek kısılansesinizle ninniler söylediniz ve neredeyse saatlerdir uğraşıyorsunuz. Koltuktan yavaşça kalkıp onu yatağına doğru götürdünüz, bir yandan nefesinizi tutuyorsunuz ve bir yandan da yalnızca kullanmak zorunda olduğunuz kaslarınızı kullanıyorsunuz. Ardından sessiz fakat yakarış içeren bir duayla bebeğinizi yavaşça yatağına doğru indiriyorsunuz. Sonunda onu yatağına koymayı başardınız ama son saniyede biraz acelemi ettiniz. Yattı ama hemen uyandı. Başını sağa sola çevirerek önce hafifçe mırıldanarak itiraz etmeye başladı, iç çekmeleri bir süre sonra yüksek sesle ağlamaya dönüştü. Kendiniz de ağlamak üzereyken onu kucağınıza alıp her şeye baştan başlarsınız.

Bu senaryo bir bebeğin yaşadığı tüm evlerde aynıdır. Bebeği uyandırmadan karyolasına koymakta güçlük çekiyorsanız iyice uyuduktan sonra on dakika bekleyin ve şunlan deneyin:

Yüksek bir şilte: Eğer siz bir goril olsaydınız bebeğinizi şiltesi alçakta bulunan bir yatağa sorunsuz bir şekilde yerleştirir, son 15 metrede onu yatağa adeta düşürür gibi bırakmak zorunda kalmazdınız. Yalnızca bir insan olduğunuza göre karyolasındaki şiltenin yüksek (yatağın kenarından en az 10 cm. aşağıda olmak kaydıyla) olması fayda sağlar, bebeğiniz oturmaya başladığında şilteyi aşağı indirmeniz gerekecektir. Ya da ilk zamanlarda bebeğinizi yatağı yerine puset, beşik, portbebe gibi içine kolay yerleştirebileceğiniz bir mekanda uyutun. Bu gibi alternatifler sallanabilir olmaları nedeniyle içine bebeği yatırdıktan sonra da sallamaya devam etmenize imkan tanırlar.