Bebek uyku pozisyonları nelerdir? Bebek hangi pozisyonda yatırılmalı? Bebek hangi pozisyonda uyumalı? 1 aylık 1 aylık bebek 1 aylık bebeklerde uyku biçimleri ay ay bebek uykusu 1 aylık bebeklerde uyku pozisyonları 1 aylık bebeklerde uyku


Bize ilk bebeğimizin karnının üzerinde uyuması gerektiği söylendi. Şimdiyse yeni doğan bebeğimiz için doktorumuz sırt üstü yatırın diyor. Kafamız karıştı.

Bilgilerin değişmesine ayak uydurmak giderek güçleşiyor. Uzmanlar, yıllar boyunca bebeklerin kendi tükürüklerinde boğulmamaları ve tıkanmamaları için karınlarının üzerinde yatırılmaları gerektiğini söylediler. Ancak şimdi sırt üstü yatırılmalarını öneriyorlar.

Son araştırmalar kusmuğun yutulmasının önemli bir problem olmadığını gösteriyorsa da bebeği karnının üzerinde yatırmanın SIDS (Ani Bebek Ölümü Sendromu) riskini artırdığı biliniyor. Bebekleri sırtüstü veya yan yatırmak SIDS riskini %50 oranında azaltmaktadır. Amerikan Pediatri Akademisi sağlıklı ve zamanında doğan bebeklerin tümüne sırtüstü veya yan yatma pozisyonun önermektedir. Bu tip yatırma pozisyonu sağlıklıdır ancak çok kusan, solunum problemi olan ve üst solunum yolu malformasyonu olan bebeklerde sakıncalıdır.

İdeal olanı ilk andan itibaren bebeğin sırtüstü yatırılmasıdır böylece buna alışır ve rahat yatar. Bu şekildeyken yaygara koparırsa yan yatırmayı deneyin (bir battaniye veya havluyla arkasından destekleyerek). Birçok bebek, özellikle de kundaklanmış değillerse, yan yatırıldıktan sonra sırt üstü veya yüz üstü dönebilirler. Bebek yan veya sırt üstü durumdayken uyuyamıyorsa yüz üstü yatırmayla ilgili olarak doktorunuzla konuşun. Yüz üstü yatmayla riskin artması bebeğinizi mutsuz etmekle karşılaştırıldığında çok düşük olabilir. Bebeğiniz sırt üstü yatarken daha fazla sıçradığını görebilirsiniz, bu da daha sık uyanmaya yol açabilir. Sırt üstü yatırıldığı için bebeğinizin kafatasının arkası düzleşebilir veya kel bir nokta oluşabilir, bunun nedeni genellikle bebeğinizin hep aynı yöne bakmasıdır (genellikle pencereye doğru). Bu sorunu önlemek için pozisyonunu değiştirin (bir gece bebeğinizin başı bir tarafa gelecek şekilde yatırıyorsanız, bir sonraki gece tam ters tarafa yatırın).