bebek uykusu

bebeklerde gece ve gündüzün karıştırılması bebeklerde gece gündüz ayrımı bebeklerde gece gündüz kavramı yeni doğan bebek gece gündüz nasıl öğretilir bebeklerde gece uykusu nasıl düzenlenir bebekte gece uykusu bebek uyku düzeni 1 aylık bebeklerde uyku düzeni


Üç haftalık bebeğim bütün gün uyuyor ve gece boyu uyanık kalmak istiyor. Uyku düzenini nasıl değiştirsem de ben ve eşim biraz uyuyabilsek?

Gündüzleri uykularını alıp da gece vardiyasında çalışan (ya da oynayan) bebekler anne babalarına hayatı zindan edebilirler. Gece ile gündüz arasındaki ayrımın farkına varılamaması neyse ki geçici bir durumdur. Yeni doğanlar çevrede ışık farklarının olmadığı rahimde dokuz ay kaldıkları için dış dünyaya uyum sağlamak için biraz zamana gereksinim duyarlar. Bebeğiniz büyük olasılıkla birkaç gün veya hafta içinde kendiliğinden gündüz ve geceyi karıştırma huyundan vazgeçecektir. Bu geçişi hızlandırmak için bebeğinizin gün içindeki uyku süresini üç-dört saatle sınırlayın. Bebeği uyandırmaya çalışın, onunla konuşun, gazını çıkarın, şarkı söyleyin. Biraz uykusu açıldıktan sonra onunla konuşun, şarkı söyleyin, görme alanı içinde bir oyuncak sallayın, kısacası onu uyanık tutmaya çalışın.

Ancak gece boyu uyusun diye bütün gün uyumasını engellemeyin. Çok yorulmuş ve çok uyarılmış bir bebek akşam iyi uyuyamayacaktır. Gündüz ile gece arasında kesin bir farklılık yaratmanız gerekebilir. Gündüzleri bebeği arabasıyla ve mümkünse dışarıda gezdirin. Odasında uyuyorsa odanın karanlık olmasını engelleyin. Uyandığında oyalayın. Gece bunun tersini yapın. Onu yatağına yatırın, odayı karartın ve sessizliği sağlayın. Gece uyandığında onunla oynamayın ve konuşmayın; onu beslerken ışıkları veya televizyonu açmayın; yalnızca fısıldayarak konuşun veya ninni söyleyin ve tekrar yatağına yatırıp uyuma koşullarını mükemmelleştirin. Bebeğiniz gündüz bile uzun sürelerle uyuyorsa bunu bir şans olarak kabul edin. Vücut saati çalışınca geceleri de normal uyuyacaktır.