Uyuyan bebeklerde düzensiz solunum bebeklerde solunum kontrolü bebeğin solunumunu kontrol etmek 1 aylık 1 aylık bebek


Herkes bebeğin soluk alıp almadığını kontrol etmemle alay ediyor. Bunu geceleri yapıyorum. Bazen çok sessiz, bazen de gürültülü nefes alıp veriyor.

Sürekli bebeğinin solunumunu kontrol eden anne-babalar iyi bir espri konusu gibi görünse bile ilk defa bebek sahibi olduğunuzda siz de bundan kendinizi alamayabilirsiniz. Bu hiç de komik değildir. Bebeği yatırdıktan beş saat sonra uyandığınızda odaya tamamen sessizlik hakimse soğuk terler dökersiniz. Acaba kötü birşey mi oldu? Neden hala uyanmadı? Ya da beşiğinin yanından geçerken sessizce yattığını görürseniz onu sarsarak canlı olup olmadığını anlamaya çalışırsınız. Yüksek sesle horlar ya da sesli sesli nefes alıp vermeye başlarsa solunum problemi olduğundan şüphelenirsiniz. Siz de milyonlarca yeni anne-baba da.

Bu davranış bir dereceye kadar normaldir ancak bebeğinizin değişken soluma biçimleri de normaldir. Yeni doğanın uykusunun çoğunluğu REM (hızlı göz hareketleri) uykusudur, bu sırada bebeğinizin nefes alış verişi düzensizdir. Uykusunda göz kapaklarının arkasında hareket eden gözlerini seçebilirsiniz. Bunun dışında bebek derin ve sakin bir uykudadır. Büyüdükçe REM uykusu azalacak ve daha derin uyuyacaktır. Siz de bebeğiniz sekiz saat deliksiz uyuduğunda sabah uyanıp uyanmayacağı konusunda daha az endişeli olacaksınız. Yine de çocuğunuz büyüyüp de evden ayrılana kadar onun nefes alış verişini kontrol etme huyundan (ara sıra da olsa) tamamen vazgeçemeyebilirsiniz.