yenidoğan bebeklerde kafada şişlik

yenidoğan bebeğin fiziksel özellikleri, yeni doğan bebeğin fiziksel özellikleri, yeni doğan bebeğin fiziksel özellikleri nelerdir, yeni doğan bebeklerin fiziksel özellikleri, yeni doğan bebek fiziksel özellikleri, yeni doğan bir bebeğin fiziksel özellikleri, yeni doğan bebeğin tüm fiziksel özellikleri, yeni doğan bebeğin fiziksel ve fizyolojik özellikleri


Bebeğiniz yeni doğdu ve siz merak içinde bebeğinizi inceliyor, size değişik gelen bazı fiziksel özellikleri dikkatinizi çekiyor ve panikliyorsunuz. Korkmayın… Her ne kadar bu konuda bilgi sahibi olmaya çalışsanız da bazı şeyler gözden kaçabilir.

Yenidoğan Başı:

Bazı yenidoğanların başları yamuk olabilir. Anne karnında iken bulunduğu pozisyon ve amniyon sıvısının az olması gibi etkenler, başın şeklini bozabilir. Bu şekil, 2 yaşına kadar kaybolur ve normale döner.

Yenidoğan Bıngıldak:

Kafanın üst kısmında ve arkada olmak üzere 2 bıngıldak bulunur. Arkadaki bıngıldak daha küçüktür ve 3 ay içinde kapanır. Ön bıngıldak ise 9 ile18 ay arası kapanır. Bakıldığında oranın attığı gözle görülür. Amaç beyinin daha rahat büyümesidir. O bölgeye hassas davranmak gerekir.

Yenidoğan Saç

Genetik duruma bağlı olarak saçlı veya saçsız doğabilirler. Yer yer saçları da olabilir. Saçlar 1 ay içinde dökülmeye başlar ve yeni saçlar çıkar.

Yenidoğan Konak

Saçlardaki salgıların epitel artıklarla birleşip sert pullu tabaka oluşması sonucu olan konak, sağlık problemi olarak nitelendirilmez. Krem ve şampuanlarla zamanla geçer.

Yenidoğan Gözlerde şaşılık ve kayma

Göz kasları tam olarak gelişmediğinden, gözlerde ani kaymalar ve şaşılık görülebilir, bu normaldir. Gözlerde kısa süreli şaşılık odaklanmaya çalışmadan kaynaklanır. 6. aydan sonra devam eden şaşılık ve kaymaları mutlaka göz doktoruna göstermelisiniz.

Yenidoğan Solunum ve nabız

Yenidoğan bebeklerin solunum sayıları ve kalp hızı yetişkinlerden çok fazladır. Dakikada 100-140 nabız ve 40-60 arası soluk alıp verme, sağlıklıdır.